Według nowego badania dziewczynki, które bawią się nierealistycznie szczupłymi lalkami, mogą mieć problemy z wypaczonym obrazem ciała, co w przyszłości może prowadzić do zaburzeń odżywiania.
Naukowcy badali grupę 30 młodych dziewcząt w wieku od pięciu do dziewięciu lat w Wielkiej Brytanii. Dzieci bawiły się lalkami o różnych typach ciała, albo nierealistycznie "ultrachudymi", albo realistycznymi lalkami dziecięcymi.
Dziewczęta zostały zapytane o idealne według nich rozmiary ciała za pomocą obrazów w komputerze. Następnie bawiły się lalkami przez pięć minut, by później znów odpowiedzieć na te same pytania.
Zabawa chudymi lalkami może mieć negatywne skutki
Dziewczynki, które bawiły się ultracienkimi lalkami, częściej chciały mieć równie chude ciała - wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Body Image. Wskaźnik idealnej masy ciała według dziecka znacznie się zmniejszył po zabawie chudymi lalkami, ale nie zmienił się znacząco, jeśli bawiły się realistycznymi lalkami dziecięcymi.
Ultrachude lalki reprezentują nierealistyczne ideały, które mogą potencjalnie prowadzić do długotrwałego niezadowolenia z ciała u młodych dziewcząt - wyjaśniła autorka badania Lynda Boothroyd, profesor i dyrektor badań na wydziale psychologii Uniwersytetu Durham w Wielkiej Brytanii.
Niezadowolenie z ciała w dzieciństwie może utrzymywać się w okresie dojrzewania i później - powiedziała, dodając, że może to przyczyniać się do wahań wagi i zaburzeń odżywiania.
Niezadowolenie z ciała może być prekursorem innych negatywnych konsekwencji, m.in.. na zdrowiu psychicznych - wyjaśniła 7News profesor psychologii na Rutgers University w New Jersey, Charlotte Markey. Dodała, że rozmawianie o postrzeganiu ciała z dziećmi od najmłodszych lat "może mieć trwałe pozytywne konsekwencje".