Niektóre sytuacje życiowe pozwalają na wzięcie dodatkowych dni wolnych. Należy do nich między innymi ślub.
Urlop okolicznościowy
Urlop wypoczynkowy w Polsce wynosi od 20 do 26 dni rocznie, a oprócz tego są również dni dodatkowe wolne nazywane urlopem okolicznościowym.
Każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę ma prawo do takich dni wolnych, a ich udzielenie jest obowiązkiem pracodawcy. Pracownik dostaje wtedy pełne wynagrodzenie.
Aby uzyskać dni wolne, należy złożyć odpowiedni wniosek, najlepiej z wyprzedzeniem. A ile wolnego przysługuje na ślub? Jeżeli bierzemy go sami, przysługuje nam bonus w postaci dwóch dni. W przypadku ślubu naszego dziecka otrzymujemy jeden dzień urlopu okolicznościowego. Co jeszcze istotne: z tego rodzaju wolnego nie jesteśmy zmuszeni skorzystać w dniu wydarzenia. Nie musimy także brać urlopu dzień po dniu.
Czas można podzielić, ale ważne, aby dni wolne były związane z tym ważnym wydarzeniem. Liczba dni wolnych od pracy ze względu na ślub nie jest powiązana z wielkością etatu.
Zobacz także: "Teraz jest czas na naukę. Nie na miłość". Takie słowa słyszy w domu niejeden nastolatek
Inne okolicznościowe dni wolne
Kolejną przyczyną wzięcia urlopu okolicznościowego są narodziny dziecka. W związku z tym każdy pracownik zatrudniony na etacie ma do wykorzystania dwa dni urlopu. Nie trzeba brać od razu obydwu. Podobnie jak w przypadku ślubu można te dni wolne rozdzielić.
Niestety okolicznościowe dni wolne nie przysługują, gdy pracuje się na umowę o dzieło albo zlecenie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.