Małe dzieci powinny być pod opieką osoby dorosłej. Jednak zdarza się, że m.in. w nagłych wypadkach rodzice muszą pilnie wyjść, a dzieci zostają same w domu. Czy oby na pewno można tak robić? Zależy to przede wszystkim od wieku dziecka.
Aby dziecko mogło zostać samo w domu, musi mieć ono przynajmniej siedem lat. Mówią o tym przepisy Kodeksu Wykroczeń.
Jak wynika z artykułu 24. Kodeksu Wykroczeń, "kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dziecko w domu bez opieki. Za nieprzestrzeganie przepisów grozi wysoki mandat
Za nieprzestrzeganie przepisów w tym zakresie grozi mandat w wysokości od 20 zł do nawet 5 tys. zł złotych. Dodatkowo, dziecko, które ma ukończone siedem lat musi "potrafić rozpoznać bądź obronić się przed niebezpieczeństwem".
Co istotne, jeśli pod nieobecność rodziców dziecku stanie się krzywda, to rodzice ponoszą odpowiedzialność. Wyjątek stanowią dzieci powyżej 13. roku życia, które mają częściową zdolność prawną i mogę same odpowiadać np. za zniszczenie mienia.
Czytaj także: Przeraźliwy krzyk dziecka na stacji. Auto staczało się
Pozostawiając w domu dziecko bez opieki, rodzice muszą również wziąć pod uwagę jego charakter, samodzielność i zaradność. Przed wyjściem powinno się również schować niebezpieczne przedmioty, jak na przykład zapałki, noże czy ostre przedmioty.