Niewygodne łóżko może być źródłem wielu kłopotów. Cierpi nie tylko kręgosłup, ale całe ciało. Chroniczne niewyspanie prowadzi m.in. do problemów z koncentracją czy nieprawidłowej pracy narządów. Dlatego tak ważny jest wypoczynek w komfortowych warunkach, co może nam zapewnić choćby odpowiednio dobrany materac.
Jak czyścić łóżko?
Jego wielkość i stopień sprężystości to jednak nie wszystko, bo równie istotna jest higiena łóżka. Na materacu gromadzą się roztocza, pyłki, włosy, martwy naskórek, a także pot. Charakterystyczne żółte plamy na pokrowcu z biegiem lat "rosną" w oczach i coraz trudniej się ich pozbyć.
Porządkowanie sypialni powinno stać się nawykiem, bo w przeciwnym razie nieestetyczne zacieki "wejdą" w materiał na dobre. Jak wyczyścić przepocony materac? Zanim sięgniesz po agresywną chemię, wypróbuj babcinego odplamiacza. To tani, naturalny i skuteczny środek, który prawdopodobnie masz pod ręką.
Tak usuniesz żółte plamy potu z materaca
Mowa o najzwyklejszej sodzie oczyszczonej, która słynie z właściwości higroskopijnych. Oznacza to, że pochłania wilgoć, a przy okazji także nieprzyjemny zapach. Proszek o odczynie zasadowym skutecznie oczyszcza powierzchnie z zabrudzeń, działając nawet na spore plamy. Oto jak wykorzystać go właśnie w sypialni.
Przydatnym narzędziem jest kuchenne sitko, przez które należy przesiać sodę oczyszczoną bezpośrednio na zabrudzony materac i pozostawić na przynajmniej 15 minut. Wystarczy jedna saszetka. W tym czasie naturalny detergent odplami, zdezynfekuje i odświeży łóżko. Kolejny krok to usunięcie białego pyłu przy pomocy odkurzacza. Zaletą takiego rozwiązania jest jego łatwość, niska cena i skuteczność.
Czytaj także: Wystarczy jedna tabletka. Żelazko będzie lśniło jak nowe
Niektórzy decydują się również na ręczne przepranie materaca roztworem sody, wody utlenionej, octu czy soku z cytryny. Z tym należy jednak uważać, bo czyszczenie na mokro może go w skrajnych przypadkach zdeformować.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.