pogoda
Warszawa
23°
Watykan potwierdza.

Zmarł papież Franciszek

aktualizacja 

W ugotowanym jajku pojawia się szara otoczka? Oto dlaczego. Popełniasz błąd

17

Chyba każdemu z nas zdarzyło się po rozkrojeniu jajka zobaczyć szarą obwódkę. Kiedy pojawia się ona na żółtku? Czy jajko z szarą otoczką nadaje się do spożycia? I jak uniknąć podstawowego błędu podczas gotowania jajek? Odpowiedzi znajdziesz w tekście.

W ugotowanym jajku pojawia się szara otoczka? Oto dlaczego. Popełniasz błąd
Skąd bierze się sina otoczka na żółtku? (Adobe Stock)

Gotowane jajka są sycące, zdrowe i niskokaloryczne. To bogate źródło witaminy A, E, D i K oraz witamin z grupy B, a także składników mineralnych: fosforu, potasu, sodu, wapnia, żelaza, magnezu, miedzi, cynku, selenu. W jajkach znajdziemy także kwasy omega - 3, które obniżają poziom złego cholesterolu. W jednym ugotowanym jajku jest około 80 kcal.

Sina otoczka na jajku? Popełniasz błąd

Na żółtkach gotowanych jajek pojawia się czasem szara obwódka. Uspokajamy, że takie jajko wciąż nadaje się do spożycia. Jednak sina otoczka nie wygląda estetycznie i nie zachęca do konsumpcji. Dlatego podpowiadamy, co zrobić, żeby już nigdy nie pojawiła się na gotowanych przez nas jajkach.

Szara obwódka na jajku powstaje, gdy gotujemy je ze długo. Przyjęło się, że jajka na twardo potrzebują przynajmniej 10 minut gotowania od momentu wrzenia. Tymczasem wystarczy ok. 7-8 minut gotowania. Jeśli przeciągniemy ten proces, obwódka prawdopodobnie się pojawi.

Istotne jest także hartowanie jajek od razu po ugotowaniu. Po skończeniu gotowania jajka dobrze przelać trzy razy zimną wodą. W ten sposób zatrzymamy proces dalszego ścinania, a nieestetyczna obwódka się nie pojawi.

Skąd bierze się szara otoczka w jajku? Jest wynikiem reakcji (niegroźnej dla zdrowia) dwóch znajdujących się w jajku pierwiastków: żelaza i siarki. Im dłużej gotujemy jajka, tym więcej siarki się wydziela (ona jest także odpowiedzialna za nieprzyjemny zapach, gdy jaja tracą świeżość). Najwięcej żelaza znajduje się natomiast w żółtku.

Warto pamiętać także, że im dłużej gotujemy jajko, tym mniej (nawet o 40 proc.) ma ono wartości odżywczych. Wiele osób uważa, że zmieniają się także na gorsze jego walory smakowe.

Jak gotować jajka?

Jeśli chcemy ugotować jajka na miękko, powinniśmy trzymać je we wrzącej wodzie ok. 3-4 minut. Zupełnie ścięte żółtko, a tym samym jajka na twardo, otrzymamy po 7-8 minutach. Maksymalny czas gotowania jajek powinien wynieść nie więcej niż 12 minut.

Świeżość jajek możemy sprawdzić jeszcze przed gotowaniem. W tym celu należy umieścić je poziomo w naczyniu wypełnionym wodą. Jeśli po chwili obróci się pionowo i uniesie, oznacza to, że jest stare i nie powinniśmy go jeść. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia bez żadnych obaw można jeść 10 jajek tygodniowo.

Zobacz także: Przepis na placki serowe. Sposób na tani i pyszny obiad
NA ŻYWO
Autor: KPL
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Papież Franciszek był "człowiekiem pokory". Tak żegnają go światowi przywódcy
Król Karol III przemówił po śmierci papieża Franciszka. "Jesteśmy zasmuceni"
Do tego zachęcał papież Franciszek. Chciał, by każdy miał ją przy sobie
Tak ogłosili śmierć papieża Franciszka. Nagranie trafiło do sieci
To miejsce papież Franciszek odwiedził jako pierwsze. Był to ważny symbol
Polski Kościół żegna papieża. Zabiły dzwony. Będą dalsze uroczystości
Paryż żegna papieża Franciszka. Dzwony Notre Dame zabiły 88 razy
Papież Franciszek zostanie uznany świętym? To musi się stać
Pokazali, co się dzieje w Watykanie po śmierci papieża. Zdjęcia trafiły do sieci
Na papieża spoza Europy czekaliśmy wieki. Franciszek przeszedł do historii
Papież Franciszek nie żyje. Miał wiele problemów zdrowotnych
Pontyfikat papieża Franciszka. Oto, czego dokonał przez 12 lat
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić