Dlaczego kleszcze są groźne? Lekarze informują o tym, co roku - ukłucia tych małych pajęczaków mogą prowadzić do zmian skórnych, a także do poważnych chorób takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Najlepiej więc unikać ukąszenia, a jeśli już się wydarzyło, jak najszybciej wyciągnąć niechcianego gościa z ciała.
Co przyciąga kleszcze? O tym trzeba pamiętać
Kleszcze są słabo widoczne, a na ciele właściwie niewyczuwalne. Z tego powodu ważne jest, żeby zachować wszelkie środki ostrożności przed wizytą na działce czy na łące, a także w parku czy w lesie. Należy stosować specjalne repelenty odstraszające kleszcze, zakładać odzież z długimi nogawkami i z długim rękawem, a po powrocie do domu dokładnie oglądać całe ciało.
Istnieją jednak rzeczy, które wabią kleszcze. Co do nich należy? Przede wszystkim ludzki pot i występujący w nim amoniak oraz kwas masłowy. Jeśli więc szybko się pocimy, musimy zachować ostrożność i pamiętać o zwiększonej higienie ciała.
Kleszcze lubią jednak także zapach kosmetyków. Pajęczaki mają doskonały węch i z dużej odległości wyczuwają nietypowy dla nich zapach perfum czy dezodorantów. Przy okazji wizyty na terenie, na którym możemy spotkać kleszcze, lepiej wybierzmy preparaty bezwonne.
Czytaj także: Genialny trik ogrodnika. W mig wypędzisz nornice
Oto co wabi kleszcze. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę
Niewiele osób wie, że również telefony komórkowe przyciągają kleszcze. Wszystko dlatego, że owady są czułe na promieniowanie elektromagnetyczne (EMF) o częstotliwości 900 MHz, którego źródłem są m.in. komórki. Lepiej zostawmy więc telefon przed wizytą w parku.
Innym wabikiem dla kleszczy są... psy. Niestety – zwierzaki są bardzo łatwym celem dla kleszczy podczas spacerów. W przypadku gdy kleszcz nie wczepi się w skórę psa, tylko chodzi po futrze, łatwo może przejść na człowieka.
Trzeba też pamiętać, że ukąszenia kleszczy mogą powodować u psów poważne choroby. Babeszjoza, erlichioza czy anaplazmoza mogą doprowadzić nawet do śmierci pupila. Bardzo ważne jest więc stosowanie ochrony przed kleszczami i dokładne oglądanie psa po każdym spacerze.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl