Kobieta reprezentuje ponad 4 tysiące świeckich pracowników zatrudnionych w różnych urzędach, instytucjach, administracji i sektorze technicznym Watykanu. "Głos pracowników nie może być ignorowany. Podejmowanie decyzji jednostronnie i narzucanie ich z góry to przestarzała praktyka" - powiedziała w swoim pierwszym wystąpieniu po wyborze.
Nowa sekretarz generalna wcześniej pracowała w dykasterii ds. gospodarczych, a obecnie jest zatrudniona w biurze organizującym kongresy eucharystyczne na świecie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czym będzie się zajmować Paola Monaco?
Dziennik "Il Messaggero" zwraca uwagę, że Paola Monaco będzie odpowiedzialna za rozwiązywanie wielu delikatnych kwestii, takich jak wdrażanie reform oraz wprowadzanie wewnętrznych regulaminów dla pracowników Watykanu.
Gazeta podkreśla, że sytuacja tych pracowników jest specyficzna – ze względu na ich pracę na rzecz Kościoła i papieża nie mogą oni przeprowadzać strajków. Jednak w przeszłości dochodziło do protestów. Za pontyfikatu Jana Pawła II powstał specjalny urząd, którego celem jest rozstrzyganie sporów pracowniczych, pełniący funkcję watykańskiego odpowiednika sądu pracy.
Jednym z priorytetów związku zawodowego świeckich pracowników jest dążenie do większej przejrzystości w kwestiach budżetowych. Paola Monaco, w oświadczeniu wydanym po swoim wyborze, podkreśliła, że choć pracownicy Watykanu są często proszeni o poświęcenia, nadal czują, że są częścią wyjątkowej wspólnoty.
- Rzeczywistość watykańska to nie tylko liczby i kwestie ekonomiczne, ale przede wszystkim wartości, aspekty ludzkie i moralne, jakość oraz autentyczność - powiedziała. Ponadto Paola Monaco opowiedziała się za dialogiem z przełożonymi różnych instytucji Watykanu.