Drzewko świąteczne ma symbolizować odrodzenie, a jego kolor wiarę i nadzieję. Pierwszym państwem w Europie, w którym pojawiła się tradycja przystrajania choinki, były Niemcy, a następnie Anglia i Francja. W Polsce zwyczaj ten zapoczątkowany został na przełomie XVIII i XIX wieku, a upowszechnił się w okresie międzywojennym.
Co oznaczają ozdoby choinkowe?
Żadna ozdoba na świątecznym drzewku nie jest przypadkowa. Już kształt bombki nawiązuje do kręgu życia i nieskończoności. Tradycyjna czerwień ozdób symbolizuje krew Chrystusa, a świeczki, wyparte później przez lampki choinkowe, oznaczają światło Zbawiciela. Pierniki mają zapewnić rodzinie dostatek, a anioły opiekować się domem.
Specjalne miejsce zajmuje ozdoba w kształcie stożka zakładana na szczyt choinki. Ma ona symbolizować Gwiazdę Betlejemską, za którą podążali trzej królowie. Gwiazda Betlejemska to także nazwa rośliny, której charakterystyczne liście przypominają gwiazdę.
Według jednej z legend meksykańska dziewczynka, która chciała zrobić Jezusowi prezent na Wigilię, a nie miała pieniędzy, ofiarowała mu liście gwiazdy betlejemskiej. Leżały one przez pewien czas w kościele, po czym zmieniły kolor na czerwony i zielony.
Co symbolizuje łańcuch choinkowy?
Łańcuch to symbol scalenia, jedności rodziny. Tradycyjnie kleiło się go z kolorowego papieru lub bibuły. Powinien on opleść całą choinkę, wtedy będzie miał magiczną moc.
Pierwotne znaczenie łańcucha jest jednak bardziej mroczne. Papierowe łańcuchy przypominały o zniewoleniu grzechem.
Co ciekawe, łańcuch choinkowy symbolizuje także małżeństwo. Jest to małżeństwo w sensie ziemskim, czyli związek mężczyzny i kobiety, ale także małżeństwo ziemi i nieba.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.