Dla tych z nich, którzy tego jeszcze nie próbowali, być może warto się zastanowić nad korzyściami, jakie wietrzenie pościeli może przynieść dla naszego snu. Portal "Livingect" postanowił zapytać o zdanie trenerkę snu z marki Sleepopolis, Carlę Gasie. Według niej, wietrzenie pościeli ma istotne znaczenie dla zdrowia. Profesjonalistka w sposób rzeczowy uzasadniła swoje zdanie.
Istotna jest tu ekspozycja pościeli na światło słoneczne oraz świeża bryza, co pomaga w eliminacji wilgoci i nieprzyjemnych zapachów powstałych z potu podczas snu. Regularne wietrzenie usuwa również kurz, roztocza, a także resztki skóry i włosów. To z kolei przekłada się na lepszą jakość snu i może pomóc w walce z problemami skórnymi, jak np. trądzik. Jeśli cierpisz na choroby skóry, regularne wietrzenie pościeli to konieczność.
Zaleca się, aby rozłożyć pościel na krześle lub suszarce umieszczonej na balkonie. Portal rodzice.pl sugeruje, aby część pościeli, która ma kontakt z ciałem, znajdowała się na górze. W przypadku braku balkonu, alternatywą jest okienny parapet. Ważna jest także pora wietrzenia. Najlepiej to robić wieczorami lub o świcie - chłodne powietrze przyspiesza proces wietrzenia. Codzienna praktyka tego do pół godziny daje efekty, natomiast wietrzenie raz w tygodniu oznacza potrzebę kilku godzin.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co robić, gdy powietrze na zewnątrz nie jest świeże? Oto sposób
Czytaj także: Wetrzyj w kran. Osad z kamienia zniknie na długo
Problem pojawia się, gdy mieszkamy blisko ruchliwej ulicy lub w trakcie remontu w sąsiedztwie. Ekspozycja pościeli na zewnątrz musi być wtedy przemyślana. Wtedy lepiej wystawiać pościel pod słońce, uchylając tylko górne okno. Można również skorzystać z pobliskiego trzepaka, pamiętając o jego wcześniejszym przetarciu.
Gdy jednak brak innych opcji, powinniśmy postawić na pranie, jako podstawowej formy dbania o pościel. Ten proces jednak także musi być dostosowany do odpowiednich wytycznych.
Regularne pranie pościeli jest bardzo wskazane
Czytaj także: Czy można spać nago w upały? Ekspertka wyjaśnia
Eksperci Sleepopolis zalecają pranie pościeli co tydzień, by zapobiec namnażaniu się bakterii i grzybów oraz uniknąć alergenów. To jednak dla wielu osób zbyt krótki interwał czasowy.
Jeżeli nie mamy możliwości częstego prania pościeli, warto pamiętać o prysznicu przed snem, zmywaniu makijażu i unikania wpuszczania zwierząt do łóżka. Pozostawiona sierść może powodować reakcję alergiczną. Regularne pranie poszewek na poduszki przyczynia się również do zapobiegania przetłuszczaniu włosów i zatykaniu porów.
Warto także pamiętać, by przy praniu pościeli zwracać uwagę na informacje umieszczone na metce. Niestosowanie się do zaleceń producenta może spowodować zniszczenie materiału lub też zmianę jego właściwości.