Nikt z nas nie lubi spoglądać na schorowane lub zajęte przez szkodniki rośliny. Niestety walka z nimi bywa nierówna. Szkodniki szybko się rozmnażają, a patogeny równie szybko rozprzestrzeniają. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zadbanie o rośliny w odpowiednim czasie.
Opryski zazwyczaj kojarzą się nam z silnymi chemicznie środkami. To jednak nie jest prawda - istnieje sporo naturalnych zamienników. Wiadomo, że owoce z roślin, które nie były opryskiwane chemią, są smaczniejsze. Czasami jednak naturalne środki nie wystarczą i wówczas musimy się "przeprosić" z tymi chemicznymi.
Jakie choroby i szkodniki zagrażają konkretnym drzewom?
Jeszcze przed pojawieniem się liści powinniśmy wykonać oprysk drzew owocowych, jak śliwa czy jabłoń, oraz krzewów i drzew ozdobnych, do których zaliczamy cisy i modrzewie. Zagrażają im szkodniki przędziorek i misecznik. Dlatego też do oprysku używajmy preparatów na bazie oleju parafinowego - pokrywa on szkodniki gęstą cieczą i uniemożliwia im oddychanie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Brzoskwini grozi choroba grzybowa, zwana kędzierzawością liści. Aby jej przeciwdziałać, możemy wykorzystać naturalne preparaty, jak wyciąg z krwawnika lub skrzypu.
Kiedy pąki liściowe są już widoczne i nabrzmiałe, ale jeszcze nie pękają, powinniśmy opryskać brzoskwinie, morele, czereśnie i wiśnie przed rakiem bakteryjnym. Śliwom także zagraża rak bakteryjny oraz torbiel śliw.
Czytaj także: Oblej tym chwasty. "Wypali" je aż do korzeni
W momencie pojawienia się pierwszych liści należy opryskiwać grusze aby uchronić je przed parchem. Kiedy zobaczymy białe kwiaty - to znak, że czas na oprysk śliw, czereśni i wiśni przed brunatną zgnilizną drzew pestkowych i mszycami. Pomóc nam tutaj mogą preparaty naturalne, jak wyciąg z chrzanu, wrotyczu, krwawnika czy odwar ze skrzypu.
Kolejną porą oprysków jest pora kwitnienia drzew owocowych. Wówczas grusze chronimy przed parchem, a wiśnie, czereśnie i śliwy przed rakiem bakteryjnym.
Jabłoń - długa lista zagrożeń
Jabłka są jednymi z najpopularniejszych owoców z Polski. Nic więc dziwnego, że w naszym kraju nie brakuje sadów pełnych jabłoni. Niestety są to drzewa wręcz uwielbiane przez szkodniki i dlatego wymagają szczególnej troski.
Jeśli wykonaliśmy już oprysk przed pojawieniem się liści, to w momencie pękania pąków liściowych powinniśmy je opryskać, aby uchronić drzewa przed kwieciakiem jabłkowcem. Kiedy pojawią się pierwsze liście - musimy wykonać oprysk do ochrony przed parchem oraz mączniakiem (tutaj pomogą naturalne preparaty, jak wyciąg ze skrzypu, krwawnika i cebuli).
W momencie zaróżowienia pąka kwiatów na jabłoni, opryskujemy je by ochronić przed mszycami, przędziorkami, gąsienicami piędzika i namiotnika oraz przed owocnicą jabłkową.
Parch i mączniak mogą zaatakować jabłonie także w momencie kwitnięcia drzew owocowych - wówczas warto wykonać oprysk pod kątem tych szkodników.
Krzewy owocowe - kiedy i czym opryskiwać
Krzewy owocowe należy opryskiwać jeszcze zanim zaczną kwitnąć. Uchroni to porzeczki i agrest przed amerykańskim mączniakiem agrestu, a malinę przed zamieraniem pędów i kwieciakiem malinowcem. Z kolei winorośl należy opryskiwać, żeby nie zaatakował jej mączniak prawdziwy i rzekomy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.