Wiosna zbliża się wielkimi krokami, co oznacza, że już niedługo zaczniemy troszczyć się o nasze przydomowe ogródki. Pomimo starań, naszą pracę może zniszczyć jeden szkodnik - kret. Ten mały ssak, który kopie podziemne tunele mające nawet kilkaset metrów długości, poluje w nich na dżdżownice i drobne kręgowce. Przy tym może jednak nie tylko uszkodzić system korzeniowy roślin, ale wpłynąć na wygląd całej działki.
Jak pozbyć się kretów z ogródka?
Jednym z powodów, dlaczego krety stają się aktywniejsze wiosną, jest niezamarznięta gleba. Inne wymienił w rozmowie z Radiem Kielce Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce.
- Wiosną krety stają się jeszcze bardziej aktywne, ponieważ również dżdżownice, które są ich pokarmem także stają się aktywniejsze. Jeżeli chodzi o strukturę gleby, to tu trzeba podkreślić, że krety ją poprawiają. Natomiast są szkodnikami w naszych ogródkach, ponieważ kopiąc tunele powodują na naszym trawniku wybrzuszenia -powiedział.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jakimi sposobami, mimo tego, że są pod ochroną, możemy się ich pozbyć z ogródka?
- Są specjalne żywołapki, które wkopuje się w korytarze wyryte przez krety. Jeżeli kret poruszając się przez ten korytarz złapie się, wówczas najlepiej wywieźć go poza nasze miejsce zamieszkania, np. do lasu - ujawnił Kosin.
Zobacz także: Wlej do kopca. Krety znikną z ogrodu w mig
Sposoby stosowane od pokoleń
Żywołapki to jednak nie wszystko. Jak przyznał Paweł Kosin, istnieją także "domowe" sposoby na to, jak wygonić krety z ogródka. Te były stosowane przez nasze babcie.
To np. umieszczenie na patyku wbitym w ziemię puszki w miejscu, gdzie kret wykopał korytarz. Ona pod wpływem wiatru będzie wydawała odgłosy, a te zwierzęta nie lubią hałasu i drgań ziemi - oznajmił.
Krety nie lubią też intensywnych zapachów. Tym, który je odstraszy, jest np. zapach ryb poleca leśnik.
Zobacz także: Wrzuć do kopca. Krety uciekną co do jednego
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.