Zamiokulkas jest jedną z najpopularniejszych roślin domowych. Jest nie tylko ładny, ale także prosty w uprawie. Niestety, jeśli nie zadbamy o odpowiednie warunki, jego liście mogą żółknąć, brązowieć lub opadać.
Jak podlewać zamiokulkasa? Nie potrzebuje dużo wody — zanim go podlejemy, dobrze jest sprawdzić, czy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce przeschła. Jeśli tak, należy sięgnąć po butelkę z wodą. Warto to jednak robić raz na 2-3 tygodnie, a w okresie zimowym nawet raz na miesiąc.
Jak dbać o zamiokulkasa?
Rzadkie podlewanie to nie wszystko. Aby liście zamiokulkasa były mięsiste i błyszczące, należy przecierać je specjalnymi preparatami. Sprawdzą się też wilgotne ściereczki z mikrofibry.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeśli chcesz, aby twój zamiokulkas miał jaśniejsze liście, postaw go bliżej okna. Im mniej światła, tym będzie ciemniejszy.
Roślina ta nie lubi też zmiennej temperatury ani przeciągów. Te czynniki sprawiają, że zamiokulkas może gubić liście.
Nawóz do zamiokulkasa
Zamiokulkas może osiągać nawet do 1,5 m wysokości. Jeśli chcesz, aby wypuścił więcej nowych liści, warto przygotować dla niego domowy nawóz. Potrzebuje go zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.
Do przygotowania płynnego nawozu potrzebujemy gotową saszetkę z pokrzywą. Możesz kupić ją w aptece, sklepie spożywczym lub zielarskim. Dwie torebki zalej gorącą wodą i na kilka minut odstaw do wystudzenia. Gotowym nawozem możesz podlewać zamiokulkasa raz na trzy tygodnie.
Innym sposobem jest domowy nawóz z jabłek. Wykorzystaj resztki owoców oraz ogryzki, susząc je w piekarniku lub na słońcu. Następnie zmiel suche jabłka tak, aby powstał proszek. Sypki nawóz umieść w doniczce rośliny i wymieszaj z podłożem.
Czytaj też: Wetrzyj w kran. Osad z kamienia zniknie na długo
Bardzo często słyszy się o odżywce do kwiatów ze skórek banana. W przypadku zamiokulkasa również można ją wykonać. Wystarczy włożyć do słoika skórki z banana, a następnie zalać je gorącą wodą. Zamknięty słoik należy odstawić na dobę. Po tym czasie możesz podlać roślinę. Co ważne, jedną skórkę możesz wykorzystać kilka razy.
Pamiętaj, że nawożenie zamiokulkasa jest bardzo istotne. Roślina, choć jest znana z odporności na trudne warunki, nadal potrzebuje składników odżywczych do prawidłowego wzrostu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.