Pojawienie się oczka w rajstopach to uciążliwy problem, szczególnie w momentach, gdy zależy nam na nienagannym wyglądzie. Dlaczego te delikatne elementy garderoby są tak podatne na uszkodzenie i jak można temu zaradzić, by nie musieć co chwilę wymieniać ich na nowe? Wykorzystaj ten patent.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlaczego w rajstopach pojawiają się oczka?
Rajstopy wytwarzane są z cienkich, elastycznych materiałów, takich jak nylon. Choć ten syntetyczny materiał cechuje się znaczną elastycznością, jednocześnie jest podatny na uszkodzenia. Wiele codziennych czynności mogą prowadzić do ich zaciągnięcia. Rajstopy zaczepiają się czasem o elementy biżuterii, krawędzie mebli czy nawet nasze własne paznokcie. Co zrobić, by wzmocnić rajstopy?
Jak zapobiegać powstawaniu oczek w rajstopach?
Istnieje kilka skutecznych sposobów, które można zastosować, aby przedłużyć żywotność rajstop i uniknąć pojawiania się oczek. Popularną metodą na wzmocnienie rajstop jest włożenie ich przed pierwszym użyciem do zamrażalnika na całą noc. Chłód sprawia, że nylonowe włókna stają się bardziej odporne na napięcia, co zmniejsza ryzyko pojawienia się oczek.
Kolejnym sposobem na wzmocnienie rajstop po ubraniu ich na nogi, jest spryskanie ich lakierem do włosów.
Aby uniknąć uszkodzeń podczas zakładania, dobrze jest zdjąć biżuterię, o którą mogłyby się zahaczyć rajstopy. Dobrze jest również zadbać o manicure i pedicure — dzięki dobrze opiłowanym paznokciom można uniknąć uszkodzenia rajstop.
Pielęgnacja rajstop także odgrywa istotną rolę w przedłużeniu ich trwałości. Najlepiej prać je ręcznie, a jeśli już korzystamy z pralki, najlepiej użyć specjalnych woreczków ochronnych. Suszenie powinno odbywać się w sposób, który nie uszkodzi materiału. Dobrze jest unikać suszenia na kaloryferze lub w suszarce – lepiej wysuszyć je na płasko, co zapobiegnie powstawaniu oczek i zmarszczeń.
Co zrobić, gdy zauważymy oczko w rajstopach? Jednym z najbardziej znanych trików jest używanie bezbarwnego lakieru do paznokci. Wystarczy nanieść go na krawędzie powstałego oczka, co zapobiegnie dalszemu pruciu się materiału. To prosty i szybki sposób, który często bywa ratunkiem w sytuacjach awaryjnych.