Zbieranie się wody w lodówce może mieć kilka przyczyn. Jeśli lodówka jest sprawna, woda z niej odprowadzana jest przez specjalne kanaliki do pojemnika na zewnątrz. Jeśli jednak zauważymy, że woda zostaje w lodówce, lub wycieka na zewnątrz, może to świadczyć o problemie z urządzeniem. Wyjaśniamy, co jest najczęstszą przyczyną gromadzenia się wody w lodówce.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlaczego w lodówce gromadzi się woda? Przyczyna
Przyczyn gromadzenia się wody w lodówce może być kilka. Najczęściej główną przyczyną jest zatkany odpływ w lodówce. Z reguły znajduje się on w tylnej ścianie urządzenia i odpowiada za odprowadzanie skroplonej pary wodnej.
Zatkanie tego niewielkiego otworu może prowadzić do problemów, które na dłuższą metę mogą uszkodzić lodówkę. Kiedy odpływ jest niedrożny, woda zaczyna gromadzić się w urządzeniu. To nie tylko przeszkadza w normalnym użytkowaniu lodówki, ale również obciąża jej system chłodzenia.
Innym powodem gromadzenia się wody są błędy w użytkowaniu lodówki. Zbyt częste otwieranie drzwi i pozostawianie ich otwartych przez dłuższy czas może doprowadzić do zbierania się wody w lodówce. Kolejnym błędem jest wstawianie gorących potraw do lodówki. Z powodu dużej różnicy temperatur w lodówce może pojawić się woda.
Nieprawidłowe zamknięcie drzwi lodówki także może prowadzić do gromadzenia się w jej wnętrzu wody. Przez niedomknięte drzwi temperatura wewnątrz lodówki wzrasta, co skutkuje pojawieniem się wody na półkach. Problemem mogą również być uszkodzone uszczelki w drzwiach.
Sposoby samodzielnego rozwiązania problemu
Jeśli odkryłeś, że odpływ w twojej lodówce jest zatkany, nie musisz od razu dzwonić po serwisanta. Istnieją proste metody, które możesz zastosować w domu. Na początek przygotuj cienki drucik lub specjalne narzędzie do czyszczenia, które pomoże delikatnie usunąć zanieczyszczenia blokujące przepływ.
Kolejnym krokiem może być zastosowanie roztworu z wody i sody oczyszczonej. Za pomocą strzykawki wprowadź roztwór do odpływu, aby rozpuścić ewentualne resztki zanieczyszczeń. Płucz tak długo, aż kanalik stanie się drożny. Ten sposób nie tylko udrożni odpływ, ale także oczyści go z bakterii.
Jeśli przyczyną są uszkodzone uszczelki, należy je wymienić. Możesz to zrobić samodzielnie. Zacznij od usunięcia starych uszczelek. Następnie przemyj miejsca po uszczelkach i osusz. Kolejnym krokiem jest zamontowanie nowych uszczelek. Do tego nie są potrzebne żadne narzędzia, gdyż uszczelki wciska się w specjalne rowki. Po wykonaniu montażu sprawdź, czy drzwi dobrze się zamykają. Jeśli nie, zdejmij uszczelkę i załóż ją ponownie.
Jak zapobiegać gromadzeniu się wody w lodówce?
Aby uniknąć gromadzenia się wody w przyszłości, warto wdrożyć kilka prostych zasad. Staraj się unikać wkładania do lodówki gorących potraw – najlepiej, aby ostygły przed włożeniem. Sprawdzaj uszczelki w drzwiach, gdyż z czasem mogą się one uszkodzić, przez co nie będą dobrze izolowały drzwi lodówki. Korzystając z urządzenia, upewnij się, że dokładnie zamknąłeś drzwi. Pamiętaj, by nie wkładać zbyt dużej ilości produktów do lodówki. Ich nadmierna ilość ogranicza ruch powietrza chłodzącego i może prowadzić do problemów z równomiernym chłodzeniem.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.