Decydując się na zakup storczyka, warto mieć świadomość, że ta roślina nie wybacza błędów. Choć sama pielęgnacja może nie jest trudna, trzeba pamiętać o konkretnych zasadach i sumiennie się do nich stosować.
Storczyk marnieje, a jego liście robią się żółte? Nawet doświadczonym ogrodnikom i ogrodniczkom zdarzają się takie sytuacje. Zwykle wynika to z przelania, złego stanowiska lub nieodpowiedniej temperatury. Podpowiadamy, co zrobić, gdy na liściach pojawią się zażółcenia.
Żółte liście storczyka. Zbadaj przyczynę
Storczyki najlepiej czują się w miejscach, gdzie światło jest rozproszone. Dobrze ustawić je więc na wschodnim lub zachodnim oknie. Liście zrobią się żółte także w wyniku przelania lub nieodpowiedniej gleby.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeśli storczyka zaatakuje np. chloroza, która objawia się właśnie żółknięciem liści, należy je usunąć. Z kolei, gdy liście znowu zaczną robić się żółte, a tuż po tym brązowe, może się okazać, że mamy do czynienia z fuzariozą. Wtedy najlepiej zacząć podlewać storczyka miękką wodą i zastosować nawóz, który sprawi, że ziemia storczyka będzie miała odpowiedni poziom pH.
Czytaj także: Spryskaj pomidory. Latem będziesz zbierać je kilogramami
Wsyp do ziemi. Liście storczyka odzyskają swój kolor
Dobrym sposobem, by poradzić sobie z żółknącymi liśćmi storczyków, jest... cynamon. Posiada on właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwpleśniowe, dlatego szybko rozwiąże problemy niszczące naszego storczyka.
Wystarczy obsypać zmielonym cynamonem ziemię i delikatnie wszystko wymieszać. Jeśli proces zniszczenia jest zaawansowany, żółte liście należy jednak uciąć i przesadzić roślinę. Do korzeni można też włożyć laskę cynamonu, co powinno zapobiegać ewentualnym chorobom.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl