Każdy działkowicz na ich widok smutnieje. Ślimaki oznaczają spore kłopoty. Szybko bowiem "biorą się" za pieczołowicie przez nas pielęgnowane rośliny i pozostawiają ogromne zniszczenia.
W jaki sposób raz, a skutecznie rozprawić się z tymi niechcianymi gośćmi? Ta mieszanka, dobrze znana doświadczonym ogrodnikom, ma pomóc szybko pozbyć się ślimaków z naszej działki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Inwazja ślimaków w ogrodzie? Mamy na to sposób
Kto choć raz próbował zażegnać problem z tymi szkodnikami, zdaje sobie sprawę, że nie jest to proste zadanie. Co sezon problem powraca i zmagania ze ślimakami trzeba zaczynać od nowa. Sklepowe specyfiki na poradzenie sobie z ich inwazją nie należą do najtańszych.
Istnieje jednak wyjście z sytuacji, które pozwoli nam nieco zaoszczędzić. Skuteczny specyfik przygotujemy w domowych warunkach. Do jego przygotowania potrzebujemy jedynie trochę czasu, cierpliwości i kilku produktów: fosforowego kwasu spożywczego, wody, strzykawki do odmierzania płynu, niewielkiego pojemnika, w którym przygotujemy roztwór oraz np. drutów lub innych drobnych elementów konstrukcyjnych, takich jak np. kształtowniki.
Domowy proszek do walki ze ślimakami - przepis
Ogrodnik cytowany przez Deccorię podkreślił, że wystarczy 10 ml wody zmieszać z 5 ml wspomnianego fosforowego kwasu spożywczego. Bardzo ważne jest zachowanie kolejności: do pojemnika najpierw wlewamy wodę a dopiero później kwas. Potem roztwór trzeba dokładnie wymieszać. Następnie powstałą substancję nakładamy na druty lub kształtowniki, czy też inne metalowe części. Pozostawiamy kwasową pastę na całą noc.
Następnego dnia zmywamy resztki kwasu wrzącą wodą. Teraz pozostaje nam zająć się powstałą powłoką, którą trzeba zeskrobać z metalu za pomocą szlifierki lub np. metalowej szczotki. Zanim jednak zabierzemy się do ostatniego etapu, wyłóżmy pojemnik workiem ochronnym, który zatrzyma pył powstały w wyniku szlifowania. To ten proszek będzie ważnym składnikiem domowego środka na ślimaki.
Aby przygotować mieszankę, wystarczy użyć 1 grama pyłu na 1 litr oprysku. Pamiętajmy też, aby zawsze pracować w rękawiczkach ochronnych oraz okularach, aby zachować bezpieczeństwo.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.