Kwas cytrynowy jest organicznym związkiem chemicznym. Uchodzi za substancję bezpieczną, choć podczas jego używania należy uważać na oczy. Tradycyjnie stosuje się go jako przeciwutleniacz w produktach spożywczych, składnik leków oraz środek myjący. Przy ostatnim z tych zastosowań warto zatrzymać się na dłużej, by udowodnić, że niepozorny biały proszek może bardzo ułatwić nam życie.
Naturalny odkamieniacz
Kwasek cytrynowy (ten najzwyklejszy, do kupienia w każdym markecie i sklepie spożywczym) doskonale sprawdzi się jako odkamieniacz. Jeśli chcemy użyć go, by pobyć się kamienia z czajnika elektrycznego lub tradycyjnego, wystarczy zawartość saszetki wsypać do środka i zalać wodą, a następnie całość zagotować.
Co ważne, kwasek nie jest toksyczny, nadaje się do zjedzenia, więc nie musimy się martwić, że zrobi nam krzywdę. Po wszystkim wodę należy wylać, a zalegający kamień, który "puścił", wypłukać.
Kwaśny proszek sprawdzi się także do odkamieniania oraz odtykania odpływów czy rur. W tym celu wystarczy solidną łyżkę kwasku wsypać do odpływu (w zlewie w kuchni lub umywalce czy wannie w łazience), a następnie zalać ją ciepłą lub gorącą wodą. Całość można powtórzyć. W ten sposób pozbędziemy się w naturalny sposób resztek zalegających w rurach, a co za tym idzie również przykrego zapachu.
Wsyp łyżkę do odpływu
Jeśli mieszkamy w starym budownictwie lub nasze odpływy mają tendencję do zapychania się, powyższą "kurację" kwaskiem cytrynowym najlepiej powtarzać regularnie – raz lub dwa razy w tygodniu.
Kwasek możemy zastosować również w celu pozbycia się kamienia z toalety. Wówczas proszek najlepiej wymieszać z sodą oczyszczoną i przesypać do muszli, a następnie zalać gorącą wodą i zostawić na 30 minut.
Świetnym sposobem jest również stworzenie papki z kwasku cytrynowego (wystarczy dodać do niego odrobię wody) i naniesienie jej na zakamienione miejsca. Po 30 minutach papkę można spłukać i cieszyć się czystą armaturą.
Zobacz także: Czosnek uratuje twoje storczyki. Oto genialny trik
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.