Chwasty w ogrodzie są utrapieniem dla wielu ogrodników, zwłaszcza tych, którzy chcą, by ich trawnik pięknie i estetycznie się prezentował. Zajmują każdy odkryty kawałek gleby, szybko rosną i rozmnażają się, stając się silną konkurencją dla roślin, które chcemy uprawiać.
Podstawową metodą walki z chwastami jest ich wyrywanie, czyli pielenie. Jest to jednak czasochłonna i żmudna praca. Pomóc mogą w tym specjalne preparaty.
Zamiast jednak sięgać po chemikalia, warto spróbować domowych sposobów zwalczania chwastów. Są równie skuteczne, a jednocześnie bezpieczniejsze dla zdrowia i środowiska.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przy sprzyjającej pogodzie mniszki i mlecze kwitną na potęgę. Choć kojarzą się z sielskimi obrazami, często stają się utrapieniem ogrodników, którzy dbają o piękny i estetyczny trawnik.
Gdy już się pojawią, mogą być niezwykle trudne do usunięcia. Z pozoru urocze, żółte kwiatki, potrafią być prawdziwym wyzwaniem dla posiadaczy ogrodów. Konkurują z trawnikiem o niezbędne składniki odżywcze, wodę i światło słoneczne, przez co bardzo go osłabiają.
Czytaj także: Spryskaj nim bukszpan. Po szkodnikach nie będzie śladu
Wylej ocet na mlecze. Potem nam podziękujesz
Okazuje się, że zwykły biały ocet może być genialnym środkiem chwastobójczym. Nie tylko działa skutecznie, ale także nie obciąża naszej kieszeni i nie szkodzi środowisku. Przy okazji odstrasza również mrówki oraz inne owady.
Tajemnica skuteczności octu w zwalczaniu chwastów tkwi w kwasie octowym, który działa jak naturalny herbicyd. Usuwa chwasty, jednocześnie nie powodując szkód dla środowiska ani zdrowia ludzi i zwierząt.
Przed zastosowaniem najlepiej rozcieńczyć go z wodą w proporcjach 2:1. Można również rozważyć mieszanie octu z płynem do mycia naczyń, aby ułatwić mu przedostanie się do wewnątrz rośliny. Najlepiej użyj w tym celu spryskiwacza.
Aby skutecznie pozbyć się mniszka lekarskiego za pomocą octu, należy opryskiwać chwast bezpośrednio, starając się dokładnie pokryć liście płynem. Po kilku dniach mlecze powinny zwiędnąć i obumrzeć.
Należy unikać rozpylania go w pobliżu innych roślin czy kwiatów. Ocet rozpylony na wrażliwe warzywa lub niedawno założony trawnik, może je zniszczyć. Aby uzyskać najlepsze efekty, zaleca się stosowanie oprysku w słoneczne i bezdeszczowe dni.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.