Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Wylewasz wodę po gotowaniu jajek? Nigdy więcej tego nie rób

143

Zazwyczaj wodę po gotowaniu jajek w pośpiechu wylewamy do kuchennego zlewu, a skorupki wyrzucamy do kosza. Jednak zarówno samą wodę, jak i skorupki po jajkach można ponownie wykorzystać.

Wylewasz wodę po gotowaniu jajek? Nigdy więcej tego nie rób
Zarówno wodę po gotujących się jajkach, jak i skorupki można wykorzystać (Adobe Stock, Olga Yastremska, New Africa, Africa Studio)

Od kilku lat w Polsce i na świecie w społeczeństwie wzrasta świadomość ekologiczna. Coraz więcej osób stara się wprowadzać w życie dobre praktyki, segregując śmieci, kupując tylko niezbędne produkty czy poszukując energooszczędnych rozwiązań do swojego domu.

Dobrą praktyką do stosowania w codziennym życiu jest oszczędzanie wody, także i tej, którą już raz wykorzystaliśmy. Przykładem może być np. woda po ugotowaniu jajek - z powodzeniem możemy użyć jej w zupełnie innym celu.

Nie wylewaj wody po gotowaniu jajek

Po ugotowaniu jajek nie wylewaj wody do zlewu, a podlej nią kwiaty. Wodę wzbogaciły zawarte w skorupkach jajek liczne składniki mineralne, takie jak: wapń, cynk, żelazo, miedź, fluor, mangan, chrom i fosfor, które mają korzystny wpływ na rośliny domowe.

Korzystnie wpłynie na wzrost większości kwiatów domowych i ogrodowych, z wyjątkiem storczyków i wrzosów. Dodatkowo istotne jest, aby do kwiatów nie wlewać słonej wody. Dlatego właśnie do podlewania można wykorzystać wodę po jajkach, a nie wolno w ten sposób użyć tej, która zostaje po ugotowaniu ziemniaków czy makaronu.

Skorupki jaj wykorzystaj jako kompost

Nie tylko wodę po ugotowaniu jajek można ponownie wykorzystać, ale także zwykle lądujące w koszy skorupki. Z racji tego, że to właśnie one mają w sobie wspomniane składniki mineralne, można je wykorzystać do nawożenia roślin doniczkowych. Skorupki świetnie regulują też pH roślin, dzięki temu niwelują kwaśny odczyn gleby.

Wystarczy je zetrzeć lub po prostu pokruszyć pod konkretnymi roślinami, zmieszać z ziemią, dodać do kompostu lub stworzyć płynny nawóz. Świetnie sprawdzą się w pielęgnacji pomidorów, cukinii, kapusty, fasoli czy papryki, a także paprotek, lawendy i winogron.

Małe roślinki w ogóle można posadzić w połówkach skorupek jaj, ponieważ zawarty w nich wapń pozytywnie wpłynie na ich wzrost. Gdy wyrosną, można je przesadzić do docelowego miejsca.

Co ciekawe - rozrzucone dookoła konkretnej rośliny i na jej liściach skorupki mogą pomóc w walce z takimi ogrodowymi szkodnikami, jak ślimaki, które niechętnie zainteresują się tak zabezpieczonymi liśćmi.

Zobacz także: Dzięki tym sposobom więcej nie wyrzucisz skorupek jaj do kosza

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Autor: JBR
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Żona i syn Karola Nawrockiego. Kim są bliscy kandydata PiS na prezydenta?
Prezydent Erdogan rozmawiał z Putinem. Zapewnia: Ankara będzie działać na rzecz pokoju
Policjant zginął na służbie w Warszawie. Ruszyła zrzutka na pomoc rodzinie
Groza w krakowskiej komunikacji miejskiej. Chodzi o pluskwy
Amerykańskie jednostki rakietowe pojawią się na japońskich wyspach. To odpowiedź na rosnące napięcia wokół Tajwanu
Wielka wygrana młodych Polaków. Byli najlepsi w tej dziedzinie
Wybory 2025. PiS ogłosił nazwisko swojego kandydata na prezydenta
Zmarł właściciel ośrodka sportowego. Wcześniej ratował syna z pożaru
Fani zacierają ręce. Niebawem zjedzą kebsa u Lukasa Podolskiego
To święto od lat znane w Polsce. Mało osób wie o jego istnieniu
Powtórka wyborów wójta w Korycinie. Decydujący jeden głos
Wzrost liczby przyjęć do policji w 2024 roku. To koniec problemu wakatów?
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić