Komary nie znoszą roślin, które intensywnie pachną i zawierają duże ilości olejków eterycznych. Oznacza to, że w walce z tymi owadami pomogą nam różnego rodzaju zioła. Ich posadzenie w domu będzie miało jeszcze jedną zaletę - wypełnią pomieszczenia miłym zapachem.
Jakich roślin komary najbardziej nie lubią? To m.in. bazylia, anyż, czosnek, eukaliptus, geranium, goździki, lawenda, trawa cytrynowa, melisa, paczula, rozmaryn i wrotycz pospolity. Warto mieć je w doniczkach ustawione na parapetach, a także na balkonach czy tarasach. Wtedy spada prawdopodobieństwo, że komary będą nam wlatywać do środka.
Mieszanka ziół lub nalewka z anginki
Jeśli zaś zdarzy się, że samo trzymanie ziół nie pomaga, a owady nadal goszczą w naszych mieszkaniach, można przygotować specjalną mieszankę z wyżej wymienionych ziół. Można też przyrządzić je na... grillu. Jak to zrobić?
Zrywamy zioła i rozdrabniamy je, a następnie nacieramy skórę, ewentualnie ubrania. Możemy zioła zaparzać w wodzie i używać do spryskiwania. Również zjedzenie zioła np. czosnku, którego zapach wydzieli się z wraz z potem, powinno zadziałać. Na świeżym powietrzu przy grillu lub ognisku do gasnącego paleniska dodajemy natomiast kilka gałązek np. tymianku, rozmarynu, lawendy o intensywnym zapachu, tak, by nie spalały się w płomieniach, lecz powoli tliły - poleca Jadwiga Pitek, technolog żywności i żywienia.
Innym skutecznym sposobem jest stosowanie nalewki z geranium, czyli popularnej anginki. Do jej przyrządzenia wystarczy nam 10 łyżek świeżych listków rośliny i pół litra wódki.
Młode listki geranium należy drobno pokroić tak, by straciły jak najmniej soku. Następnie umieścić je w ciemnej butelce lub słoiku. Zalać wódką. Odstawić na 10 dni. Codziennie wstrząsać. Po tym czasie nalewka już jest gotowa do użycia. Wlewamy nalewkę do spryskiwacza i skrapiamy nią ciało - radzi Jadwiga Pitek.
Olejki eteryczne w walce z komarami
Oprócz ziół warto także zaopatrzyć się w olejki eteryczne. Będą idealnym składnikiem domowego sprayu przeciwko komarom. Można też nimi nacierać ciało i włosy, należy jednak pamiętać, że nie wolno nakładać na skórę samego, nierozcieńczonego olejku! Najlepiej przygotować go z olejem (słonecznikowym, migdałowym, z nasion winogron) w proporcji 15 kropli olejku na jedną piątą szklanki oleju.
Komary odstraszać będą olejki cytrusowe, eukaliptusowe, z ziół, szczególnie kocimiętki. "Aby przygotować w domu 'antykomar' w sprayu należy zmieszać wybrane olejki eteryczne z alkoholem lub wodą destylowaną i spryskać tym swoje ciało i ubranie. Sprayem z olejkiem trawy cytrynowej lub cytrynowym można spryskiwać firanki w oknach, co także odpędzi komary. Olejki możemy również dodawać do ciepłej wody, którą zmywamy podłogę. Wówczas aromat olejku będzie unosił się w całym pomieszczeniu" - radzi Jadwiga Pitek.