Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Zakazane na cmentarzu. Nie rób tego 1 listopada, bo się ośmieszysz

61

W Dzień Wszystkich Świętych ludziom często towarzyszy refleksja związana z pamięcią o zmarłych bliskich. Mimo to nie każdy zdaje sobie sprawę, jak ważne jest odpowiednie zachowanie podczas odwiedzania cmentarza. Oto, na co warto zwrócić uwagę.

Zakazane na cmentarzu. Nie rób tego 1 listopada, bo się ośmieszysz
Pewne zachowania nie przystoją na cmentarzu (Adobe Stock, Pawel Horosiewicz)

Cisza to podstawa

Cisza to kluczowy element, o którym powinniśmy pamiętać. Cmentarz jest miejscem skłaniającym do zadumy i refleksji, a w tym procesie cisza odgrywa istotną rolę. Podczas odwiedzin na gronach bliskich ważnym elementem jest więc spokój i kontemplacja. "Cmentarz jest takim miejscem, które do ciszy i refleksji skłania, albo inaczej, skłania do refleksji, a refleksji pomaga właśnie cisza." – zauważył Wojciech S. Wocław, ekspert od savoir-vivre'u, w rozmowie z RMF FM.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wszystkich Świętych i Zaduszki - jaka jest różnica? Ksiądz tłumaczy

Odwiedziny 1 listopada to okazja do spotkań z krewnymi i przyjaciółmi na cmentarzu. Oczywiście, przywitania oraz ciche rozmowy są czymś naturalnym, ale warto unikać krzyków i głośnych śmiechów. Te mogą zaburzyć refleksję nad zmarłymi innym osobom.

Zadbaj o wyciszenie telefonu, zwłaszcza 1 listopada, by jego dzwonienie nie przeszkadzało innym w zadumie nad grobami ich bliskich. Korzystanie ze smartfona w tym momencie zdecydowanie nie jest mile widziane.

Odpowiedni ubiór 1 listopada

Kolejny ważny aspekt to odpowiedni ubiór. Na ten dzień warto wybrać klasyczne, stonowane stroje, dostosowane do pogody – na przykład elegancką kurtkę zimową lub długi płaszcz. Cmentarz nie jest miejscem na ubieranie się w zbyt luźne i odsłaniające ciało stroje. Takim odważnym kreacjom może zresztą nie sprzyjać temperatura.

Znicze pozostaw tak, jak stoją

Podczas obchodów dnia Wszystkich Świętych często odwiedzamy groby zarówno bliskiej, jak i dalszej rodziny oraz znajomych. Zapalając znicz na grobie, pamiętajmy, żeby nie zmieniać położenia innych zniczy czy kwiatów. Pozwólmy, aby układ pozostał taki, jaki jest – to sposób na okazanie szacunku dla osób opiekujących się tym miejscem. Nie decydujmy się także na sprzątanie grobu z wypalonych zniczy - na to przyjdzie czas po Wszystkich Świętych.

Warto także pamiętać o jednej, bardzo istotnej kwestii. W dzień Wszystkich Świętych wiele nekropolii jest pełnych ludzi - by sprawnie przemieszczać się pomiędzy grobami, stosujmy się do zasady ruchu prawostronnego. To zdecydowanie usprawni poruszanie się po cmentarzu.

Autor: ACG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić