Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Beata Bialik
Beata Bialik | 
aktualizacja 

Zamiast komunii. Nowy trend wśród ateistów. Nie wszystkim się podoba

530

Rezygnują z książeczek do nabożeństwa i drogich prezentów, w zamian kupują dzieciom bilety lotnicze. Nowy trend wśród osób, które nie posyłają dzieci do komunii, cieszy się coraz większą popularnością. Na cel podróży ateiści wybierają zarówno dalekie kraje, jak i atrakcje oddalone od domu o kilkadziesiąt kilometrów.

Zamiast komunii. Nowy trend wśród ateistów. Nie wszystkim się podoba
Co zamiast komunii dla dzieci ateistów? (Wikimedia commons)

Na jednej z grup skupiających osoby niewierzące w mediach społecznościowych pan Michał napisał: "W naszej rodzinie przyjęła się tradycja, że zamiast pierwszej komunii zabieramy dziecko w świat. Tak obchodziliśmy NIE-komunię syna".

Do postu załączył zdjęcia z wycieczki do Barcelony. Szybko okazało się, że pomysł na rodzinną wycieczkę w miejsce tradycyjnego katolickiego przyjęcia z okazji pierwszej komunii świętej cieszy się sporą popularnością. Rodzice i dziadkowie dzieci pisali, że bardzo podoba im się taka inicjatywa, niektórzy chwalili się swoimi podróżami zamiast kościelnego obrzędu.

Sam Michał przyznaje, że pomysł na taką formę w jego rodzinie nie jest nowy. Podobnie wraz z żoną postąpili w przypadku starszej o kilka lat córki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prezent na komunię. Konsola i elektryczna hulajnoga to hity sprzedaży
Mieszkaliśmy wtedy jeszcze w Wielkiej Brytanii, to był prawdziwy tygiel kulturowy, a my chcieliśmy nasze dzieci otwierać kulturowo na świat - mówi Michał w rozmowie z o2.pl.

Dlatego zamiast komunii zaplanowali wycieczkę do Paryża. "To był babski wypad. Żona pojechała z córką, więc teraz była kolej na mnie i syna" - tłumaczy i dodaje, że w ich pomyśle nie chodzi o spełnianie własnych marzeń o podróżowaniu, tylko o dawanie dziecku tego, co je ucieszy i co jest ono w stanie przeżyć w wieku niespełna dziesięciu lat.

Natomiast Ola, żona Michała, dodaje, że powodem było też uczucie wykluczenia, jakie często towarzyszy dzieciom nieuczestniczącym w religijnych obrządkach.

Nadia nie mogła zrozumieć, dlaczego jej kuzyni dostają tort i górę prezentów tylko dlatego, że chodzą do kościoła - opowiada o2.pl i zaznacza, że choć sama jest agnostyczką, bardzo zależy jej, aby dzieci miały świadomość istnienia różnych religii i kultur.

Ten argument przekonuje też Karolinę, która z dzieciństwa wspomina kolegów z klasy chwalących się prezentami. W czasie gdy inne dzieci z klasy szły do komunii, jej syn pojechał z mamą na wycieczkę do Sopotu.

Na wypadek gdyby koledzy z klasy prześcigali się, kto dostał fajniejszego quada, chciała, aby mógł powiedzieć: "a ja z mamą byłem nad morzem". - Na szczęście nie musiał, bo klasę ma bardzo w porządku - śmieje się Karolina i opowiada, jak nocą jechali kuszetką.

Wspólnie spędzony czas z dzieckiem i wspomnienia są bezcenne. Żaden materialny prezent tego nie zastąpi - podkreśla.

Pod postem Michała wiele osób dzieli się swoimi pomysłami i doświadczeniami na to, jak wspólnie spędzić ten czas z dzieckiem. Ktoś pojechał całą rodziną na wczasy do Francji, są też wypady do Legolandu czy Energylandii, a jedna z komentujących osób zauważa, że takie zorganizowane wycieczki w zastępstwie kościelnego sakramentu mogłyby cieszyć się powodzeniem w biurach podróży.

Wycieczka zamiast komunii? Nie wszystkim to się podoba

Ale nie brakuje też krytycznych opinii na temat "wynagradzania" dzieciom braku komunii.

Nie pocieszajmy własnych dzieci, bo inni mają urodziny, komunie czy inne święto. To dzień jak co dzień. (...) Imprezy/wycieczki/niespodzianki są od tak, byle kiedy - zauważa jedna z komentujących osób.

Wtóruje temu Tatiana, której dorosła obecnie córka także nie była u komunii. Kobieta uważa, że mowa o "stracie" w przypadku dziecka nie idącego do komunii jest bezsensem.

Nie wychowujmy młodego pokolenia w poczuciu, że zawsze musi coś dostać. Dorośli przelewają swoje potrzeby na dzieci i potem mamy wycieczki czy inne cuda, co moim zdaniem jest ogłupiające - podkreśla Tatiana.

Nie zgadza się z tym Karolina, bo jak tłumaczy, wolny czas, który zyskuje w dniach, gdy reszta klasy jej syna jest w kościele, warto spędzić wspólnie z dzieckiem. I nie chodzi tu tylko o podróże.

Zyskujemy czas bez zbędnej bieganiny i stresu związanego z przygotowaniami. Przecież można też spędzić go zupełnie normalnie, wyjść z dzieckiem na rower lub pograć w planszówki. Pełna dowolność - zaznacza.
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić