Zespół Aspergera jest zaburzeniem neurorozwojowym zaliczanym do zaburzeń ze spektrum autyzmu. Osoby w spektrum mierzą się z różnymi trudnościami w codziennym funkcjonowaniu, dlatego od najmłodszych lat potrzebują profesjonalnej opieki medycznej oraz wsparcia psychologicznego i społecznego.
Od 2028 roku nazwa "zespół Aspergera" zostanie zastąpiona w polskiej klasyfikacji ICD terminem "spektrum autyzmu". Od stycznia 2022 roku trwa okres przejściowy. Za cztery lata termin "zespół Aspergera" zniknie na stałe.
Hans Asperger to austriacki psychiatra z wiedeńskiej Kliniki Uniwersyteckiej. Od końca lat 30. XX w. prowadził badania nad zachowaniem dzieci z autyzmem i kontynuował je przez okres całej wojny. Wtedy to brał udział w eksterminacji dzieci i dorosłych z zaburzeniami psychicznymi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tak dzieci, jak i dorosłych z zaburzeniami psychicznymi, klasyfikowano jako niespełniających norm państwa totalitarnego. Byli oni poddawani eutanazji m.in. w wiedeńskiej klinice Am Spiegelgrund, gdzie pracował dr Asperger. Podawano im zwiększone dawki środków nasennych lub głodzono na śmierć.
Czytaj także: Mata ma spektrum autyzmu. "To taka moja supermoc"
- Asperger nie był wyjątkiem, lecz jednym z wielu przedstawicieli austriackiego środowiska psychologów i psychiatrów, który poparli Hitlera i nazizm, a także uczestniczyli w licznych zbrodniach na pacjentach szpitali psychiatrycznych - stwierdził w rozmowie z PAP wykładowca Katedry Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Tadeusz Nasierowski.
Za przykład wskazał m.in. austriackiego noblistę z dziedziny psychiatrii (1927) Juliusa Wagnera-Jauregga, który pod koniec życia wstąpił do NSDAP.
Termin "zespół Aspergera" funkcjonuje w środowisku medycznym od lat 80. XX w.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.