Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

"Zobaczcie, co znalazła". Nagranie robi furorę. Poszła z psami do lasu

38

Zima za pasem, a temat grzybobrań wśród amatorów zbieractwa nie słabnie. Furorę w sieci robi nagranie, na którym kobieta zbiera dorodne grzyby wprost z... kory drzewa. Okazuje się, że o tej porze roku to najlepsza metoda. Dlaczego? W rozmowie z o2.pl wyjaśnia Wiesław Kamiński z portalu NaGrzyby.pl.

"Zobaczcie, co znalazła". Nagranie robi furorę. Poszła z psami do lasu
Pokazała grzyba. Takie znalezisko w grudniu (Adobe Stock, Facebook)

Wydawać by się mogło, że sezon dla grzybiarzy już się zakończył, tymczasem w sieci na grupach tematycznych coraz więcej osób prezentuje swoje leśne znaleziska.

Większość pokazywanych na zdjęciach i filmikach grzybów może jednak budzić wątpliwości wśród niedoświadczonych grzybiarzy, bo prezentowane okazy częściej niż w leśnym podłożu rosną na korze drzew. Tak jak w przypadku nagrania, które na początku grudnia trafiło do sieci.

Pierwszy grudnia, a tu taki schabowy. Chyba na cały tydzień - cieszy się grzybiarka, prezentując dorodne skupisko potężnych kapeluszy przyległych do kory drzewa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Boczniak białożółty. Popularny grzyb w Polsce

Okazuje się, że znaleziony przez nią okaz to popularny boczniak ostrygowaty, który jak podkreśla w rozmowie z O2.pl grzyboznawca Wiesław Kamiński, nie tylko jest jadalny, ale posiada szereg prozdrowotnych właściwości. Jest też doskonałym źródłem białka, kwasu foliowego i innych witamin z grupy B.

Sam autor bloga NaGrzyby.pl zamiast schabowego z boczniaka poleca jednak... flaczki. I przekonuje, że pokrojone w paski, duszone z przyprawami boczniaki smakują wyśmienicie. I o tej porze roku, zamiast patrzeć pod nogi podczas leśnych spacerów, zaleca właśnie rozglądać się po drzewach.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Najbardziej późne, jesienne grzyby rosną właśnie na drzewach. Natomiast te mikoryzowe typu borowiki czy podgrzybki po lekkich przymrozkach przestają rosnąć, flaczeją i zaczynają gnić - wyjaśnia Wiesław Kamiński.

I wymienia oprócz wspomnianego boczniaka inne jadalne gatunki grzybów dostępne o tej porze roku na drzewach jak: płomiennica zimowa czy ucho bzowe, czyli popularny w chińskich daniach grzyb mun.

Tę smaczną odmianę chińskiego grzyba znaleźć można na dzikim bzie, zdarza się też, że rośnie na topoli czy klonie - dodaje ekspert.

Kamiński przekonuje, że o tej porze roku grzybobranie bezpośrednio z drzew jest najbezpieczniejsze, bo wśród dużych grzybów rosnących na korze praktycznie nie ma odmian śmiertelnie trujących.

Boczniaka, łyczaka późnego czy płomiennicę zimową wciąż można spotkać po przymrozkach, kiedy jest chłodno, a inne trujące odmiany już wtedy nie rosną - tłumaczy ekspert.
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: BBI
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
800+ dla Ukraińców. Trzaskowski: jeśli mieszkają i płacą podatki w Polsce
Prorosyjscy hakerzy zaatakowali na Whatsappie. Wystarczyło jedno kliknięcie
Denerwuje cię Danielle Collins? Novak Djoković ma zupełnie inne zdanie
GRU szkoli dywersantów. Tak Rosjanie planują kolejne operacje w Europie
Kontrowersyjna wymiana Birmy z Rosją. To junta wysłała za myśliwce
Fenomenalna Izabela Marcisz. Drugie złoto na Uniwersjadzie w Turynie
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić