Ukryty tryb zimowy w oknach to coś, o czym nie każdy wie. Wiele osób ma w swoich plastikowych oknach specjalny "przełącznik", który należy zmieniać w zależności od pory roku. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu, które w zimowym sezonie grzewczym jest nieodłącznym elementem codziennego życia.
O tym, że temperatura powietrza w pomieszczeniach zależy głównie od szczelności systemu okiennego, wiadomo nie od dziś. Okazuje się, że szczelność okien można regulować! Plastikowe okna mają z reguły kilka trybów, dzięki którym można wiele zyskać... zwłaszcza w zimie, patrząc na stan naszego konta po opłatach za ogrzewanie!
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Trzy tryby w oknach. Zimowy pozwoli wiele zaoszczędzić
Trzy tryby w oknach to: standardowy, letni i zimowy. Powinniśmy zmieniać je zgodnie z kalendarzem i porami roku. Poszczególne tryby określają stopień dociśnięcia skrzydła okna do jego ramy. Na czym polega każdy z trybów okna?
W trybie standardowym skrzydło okna ma średnią pozycję mocowania. Jest ona optymalna dla uszczelki. Nie jest to idealny system dla lata oraz zimy, ale z reguły poradzi sobie w każdych warunkach.
Tryb zimowy zapewnia bardzo ścisłe i dokładne dopasowanie skrzydła do ramy. Dzięki zimowej pozycji plastikowych okien możemy liczyć na skuteczniejsze zatrzymanie ciepła w domu, co zdecydowanie może przyczynić się do oszczędności związanych z ogrzewaniem.
Z kolei latem warto przestawić okna na tryb odpowiedni do tej pory roku. Analogicznie, skrzydło okna jest w nim zamocowane mniej szczelnie. Dzięki temu powietrze może swobodnie krążyć i delikatnie wentylować, co w upalne dni powoduje bardzo komfortowe warunki. Wiedzieliście o tym? Szczegółowa instrukcja znajduje się na powyższym nagraniu.