W skali roku, w domowych pralkach przepuszczamy około 200 złotych. To średni koszt prania w przeciętnym gospodarstwie domowym. Dwugodzinny cykl z programatorem temperatury ustawionym na 60 stopni, zużywa około 1,5 kWh. Jeśli zechcemy przeliczać to na gotówkę, koszt jednego prania obciąży nasz portfel o 60 do 80 groszy.
Niby niewiele, ale jeśli dodamy do tego ceny detergentów piorących, kwoty poszybują w górę. Warto o tym pomyśleć, szczególnie w dobie szalejącej inflacji i wzrostu kosztów energii elektrycznej. Ale jak obniżyć te kwoty, nie rezygnując z pachnących i czystych ubrań? Podpowiadamy.
Pachnące pranie w nowej niższej cenie
Na początek porównaj ceny w drogerii. Szybko okaże się, że bez względu na markę produktów, nowoczesne kapsułki są znacznie droższe od klasycznych proszków czy płynów do prania ubrań. I co ważne, trudniej je dozować.
Czytaj także: Wrzuć je do pralki. Efekt cię zaskoczy
A to właśnie dozowanie, zaraz po cenie produktu ma znaczenie. Pamiętaj, że rysunkowa instrukcja z tyłu opakowania nie jest wyrocznią, jeśli więc zamiast pełnej nakrętki do szufladki w pralce wlejesz tylko pół, nie wpłynie to na jakość prania, za to płynu wystarczy na dwa razy dłużej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie bój się także tańszych, nie markowych zamienników ulubionego proszku. Szybko przekonasz się, że wiele produktów własnych oferowanych przez sieci handlowe nie odbiega jakością od tych znanych z telewizyjnych reklam.
Jeśli interesujesz się ekologią i rozwiązaniami bezpiecznymi dla domu lub na przykład cierpisz na alergię, to idealny moment, by samodzielnie zająć się wyrobem domowej chemii. Składniki możesz kupić w internecie w dobrych cenach, a do tego własnoręcznie robione środki czystości cechują się wysoką wydajnością.
Skręć temperaturę prania o 20 stopni. Wbrew zaleceniom producentów, nie wpłynie to znacząco na świeżość ubrań, za to obniży koszty energii elektrycznej. Ta metoda dodatkowo sprawi, że delikatna odzież, prana w niższej temperaturze nie niszczy się i nie odkształca, przez co nasze rzeczy dłużej będą wyglądały na nowe.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.