Przed przyniesieniem choinki do domu warto poczynić odpowiednie przygotowania. Przede wszystkim chodzi o przewietrzenie pomieszczenia, w którym zamierzamy postawić drzewko. Zaleca się również zakręcenie kaloryferów.
Ciepłe powietrze nie wpływa bowiem zbyt dobrze na żywą choinkę. Jeżeli chcemy, by postała dłużej, musimy zatroszczyć się o właściwą temperaturę.
Czytaj także: 300 zł więcej do pensji! Szef musi się zgodzić
Poza tym nie warto spieszyć się z zakupem żywej choinki. Im później przyniesiemy ją do domu, tym dłużej po Bożym Narodzeniu wciąż będzie w dobrej kondycji. Niby to banalne, ale wiele osób i tak spieszy się z ubraniem drzewka, by później dziwić się, że w okresie świątecznym choinka wygląda już dość mizernie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...
Masz żywą choinkę? O tym musisz pamiętać
Chcesz opóźnić opadanie igieł z choinki? Jest na to dość zaskakujący patent. Korzystały z niego nawet nasze babcie!
Po włożeniu drzewka do stojaka z wodą należy dorzucić tam... garść miedzianych monet. Podobno to rozwiązanie jest tak skuteczne jak podlewanie drzewka wodą z cukrem. Brzmi dość kuriozalnie, ale... skoro tak postępowały babcie, to koniecznie trzeba sprawdzić!
Jakich jeszcze rozwiązań warto spróbować? Oto kilka wskazówek w kontekście żywej choinki...
- Woda w naczyniach metalowych dłużej pozostaje świeża.
- Im mniej ozdób, tym lepiej.
- Jodły są droższe, ale stoją dłużej od świerków.
- By choinka nie gubiła igieł, przed wstawieniem jej do stojaka należy obciąć kawałek pnia, około 2-3 cm, a następnie zahartować ją, wkładając do wiaderka lub stojaka z ciepłą wodą.
- Nie stawiamy drzewka przy źródłach ciepła, takich jak kaloryfer czy kominek.