Nie należy gotować parówek prosto z lodówki. Trzeba je wyjąć na około 20 minut przed rozpoczęciem gotowania, dzięki czemu unikniemy tzw. szoku termicznego - zimne parówki wrzucone do wrzątku mogą popękać. W ten sposób parówki tracą smak i źle wyglądają. Właśnie dlatego do gorącej wody trzeba wrzucać parówki w temperaturze pokojowej.
Nigdy nie gotuj parówek w plastikowych osłonkach. Zawsze zdejmuj je przed wrzuceniem do garnka. Nie trzeba tego robić, jeżeli masz parówki premium w osłonkach z naturalnego flaczka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie wrzucaj parówek do zimnej wody. Dlaczego?
Parówki zawsze wkładamy do wrzącej wody. To przyspiesza gotowanie i zapobiega niepotrzebnemu wypłukaniu smaku z parówek zbyt długo podgrzewanych. Do wody warto dodać dla smaku kilka ziaren ziela angielskiego. Przyprawy podnoszą smak parówek. Zanim wrzucisz parówki do wrzącej już wody, zmniejsz ogień niemal do minimum i gotuj bez przykrycia, bo pękną - instruuje beszamel.se.pl.
Przygotowujesz parówki? Tych błędów unikaj
Parówek nie można gotować zbyt długo. Są one produktem już ugotowanym, homogenizowanym (silnie rozdrobnionym), co sprawia, że nie potrzebują długiej obróbki cieplnej. Parówki wystarczy tylko podgrzać.
Nigdy nie przyrządzaj parówek w piekarniku! "Wysoka temperatura przyspiesza uwalnianie azotyn z soli peklującej, co sprawia, że parówki przygotowane w ten sposób zamiast smacznym posiłkiem, mogą stać się trucizną" - wyjaśnia wspomniany portal.