Cukru brakuje na sklepowych półkach. Polacy łapią się za głowy, szukając sposobów na uzyskanie choć kilograma białego słodzidła. Jedni rzucają się, wykupując całe półki cukru, a dla innych nie zostaje zupełnie nic. Na domiar złego jest szczyt sezonu na przyrządzanie owocowych przetworów na zimę, do których cukier zdaje się być niezbędny. Ale tylko w teorii.
Dżem bez cukru
Jak przyrządzić smaczne przetwory bez słodkiego dodatku? To możliwe! Na ratunek przychodzi metoda janginizowania, czyli duszenia owoców we własnym soku z odrobiną soli. Owoce same w sobie są słodkie, a sól sprawia, że wytrąca się z nich naturalny cukier, puszczają więcej soku i zachowują naturalny, wyrazisty kolor.
Podstawową zasadą janginizowania jest dobór słodkich i soczystych owoców. Należy też pamiętać o długim podgrzewaniu owoców na minimalnym ogniu. Choć zajmie nam to dłużej, będziemy mieć pewność, że cukier na pewno zdąży się wytrącić i dżem będzie słodki.
Przepis na dżem bez cukru - lista składników
Poniżej przepis na dżem truskawkowy, ale janginizować można wszystko. Od warzyw, aż po owoce. Dzięki tej metodzie istnieje prawdopodobieństwo, że już nigdy nie użyjesz cukru do domowych przetworów.
- 2 kg truskawek
- odrobina soli (np kłodawskiej) - ilość dostosowujemy za pomocą kubków smakowych tak, by nie przesolić owoców - średnio 1/2 łyżeczki na 2 kg
Czytaj także: Przepis na banalne ciasto z czereśniami. Zawsze wychodzi
Przepis na dżem bez cukru - sposób przygotowania
- truskawki umyć, usunąć szypułki
- owoce przełożyć do dużego garnka np. 4 l
- dodać sól - 1/2 łyżeczki soli na 2 kg truskawek, ale lepiej mniej niż więcej!
- gotować na małym ogniu uważając, by nie przypalić truskawek
- dżem powinien być gotowy po 30 min, ale można gotować go nawet przez 2 dni po 2 godziny, by uzyskać bardziej gęstą konsystencję
- gorący dżem nalewać do suchych i czystych słoików
- dobrze zakręcić
- ustawić do góry dnem do wystudzenia
- można pasteryzować, ale nie jest to konieczne
- gotowe!