Placki ziemniaczane od lat cieszą się ogromną popularnością na polskich stołach. Nie ma nic lepszego niż talerz gorących i chrupiących placków prosto z patelni. Jednak dla wielu osób ich smażenie może kojarzyć się z uciążliwym problemem nadmiernego wchłaniania tłuszczu, co negatywnie wpływa na ich smak i lekkość. Co robić, by placki nie ociekały tłuszczem? Wykorzystaj te triki.
Jak smażyć placki, by nie piły tłuszczu?
Zanim przejdziemy do smażenia placków, musimy wybrać do ich przygotowania odpowiednie ziemniaki. Do tego dania najlepiej sprawdzają się ziemniaki typu B, czyli ogólnoużytkowe. Ziemniaki te zawierają dużo skrobi, dzięki czemu świetnie nadają się do zrobienia placków. Pamiętaj również o tym, by placki robić ze starych ziemniaków. W młodych ziemniakach jest dużo wody, przez co o wiele trudniej je usmażyć.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na czym smażyć placki ziemniaczane? Podczas smażenia placków ziemniaczanych niezwykle istotną rolę odgrywa tłuszcz. Wiele osób wybiera olej roślinny, ale alternatywą może być smalec, który lepiej sprawdza się do smażenia w wysokich temperaturach. Smażenie placków na smalcu pozwala uzyskać rumiany kolor i chrupkość.
Czytaj też: Szybki przepis na obiad. Kotlety lwowskie
Temperatura smażenia również ma duże znaczenie. Placki powinny być smażone na dobrze rozgrzanym tłuszczu, co umożliwia szybkie zamknięcie się powierzchni i zmniejszenie wchłaniania oleju. Optymalna grubość placków to kolejny czynnik, który wpływa na efektywne smażenie — nie za cienkie, żeby nie przypaliły się zbyt szybko, ale też nie za grube, aby nie były surowe w środku.
Co zrobić, by placki nie piły tłuszczu? Poniższe wskazówki pomogą ci usmażyć idealne placki ziemniaczane:
- Starte ziemniaki odciśnij z wody, co ułatwi smażenie i zapobiegnie pochłanianiu tłuszczu.
- Do ciasta dodaj łyżkę octu spirytusowego i dokładnie wymieszaj. Nie wpłynie to na smak placków, a ograniczy wchłanianie tłuszczu.
- Ciasto kładź na dobrze rozgrzany olej. Jeśli tłuszcz jest zbyt zimny, ciasto zacznie go wchłaniać.
- Do ciasta możesz też dodać spirytus. Podobnie jak ocet, nie zmieni smaku placków ziemniaczanych, a sprawi, że będą chłonęły mniej tłuszczu.
Czytaj też: Co zrobić, by panierka nie odpadała od mięsa? Genialny sposób!
Po usmażeniu warto układać placki na ręczniku papierowym, który wchłonie nadmiar pozostałego oleju. Dzięki temu prostemu trikowi placki ziemniaczane staną się mniej kaloryczne, a jednocześnie zachowają pożądany smak i teksturę.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.