Oczywiście, łatwiej jest iść do sklepu po kupny chleb. Jednak pamiętajmy, że rzadko kiedy mamy dostęp do pieczywa prosto z piekarni.
W dużych marketach pieczywo jest jedynie podpiekane, a w mniejszych sklepach najczęściej dostajemy bochenek w plastikowej torebce, który już po transporcie do sklepu traci swoją świeżość.
W dużych miastach często mówimy, że idziemy "do piekarni", a w rzeczywistości idziemy do punktu sprzedaży wyrobów piekarni danej marki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To wszystko sprawia, że naprawdę mało kiedy mamy możliwość poczuć zapach pieczonego chleba - jak w prawdziwej piekarni.
Zagwarantujemy go sobie, jeśli sami zdecydujemy się upiec bochenek. Na to oczywiście potrzeba sporo czasu, ale satysfakcję, jaką odczujemy, całkowicie nam to wynagrodzi!
Jak przygotować pieczywo bez zakwasu, żeby było lekkie? Potrzebujemy odpowiedniej mąki i lekkiego ciasta. Dlatego ważne jest, abyśmy odpowiednio dużo czasu przeznaczyli na jego wyrabianie.
Domowy chleb bez zakwasu - składniki:
- 500 g mąki pszennej (najlepiej wymieszać ze sobą dwie: 300 g mąki typu 450 i 200 typu 650),
- 30 g świeżych drożdży,
- 2 szklanki letniej wody,
- płaska łyżka cukru,
- 2 płaskie łyżki soli,
- 2 łyżki oleju roślinnego,
- 3-4 łyżki ulubionych ziaren lub nasion (opcjonalnie).
Czytaj także: Przepis na chleb żytni. Tym zajadał się Mikołaj Kopernik
Domowy chleb bez zakwasu - sposób przyrządzenia:
- Zaczynamy od przygotowania rozczynu. Do miski wkruszamy drożdże, dodajemy łyżkę cukru, 3 pełne łyżki mąki oraz letnią wodę. Dokładnie mieszamy i odstawiamy na kwadrans, by rozczyn zaczął pracować.
- Resztę mąki mieszamy z solą. Następnie wlewamy rozczyn i zaczynamy wyrabiać ciasto na chleb, stopniowo dodając olej. Kiedy ciasto jest już wyrobione, dodajemy ulubione ziarna.
- Miskę z ciastem przykrywamy ściereczką i odkładamy w ciepłe miejsce, by wyrosło. Powinno podwoić swoją objętość.
- Przygotowujemy keksówkę, smarujemy ją oliwą i oprószamy mąką. Następnie przekładamy do niej ciasto na chleb (wcześniej wyrabiamy je jeszcze przez 2 minuty). Wyrównujemy wierzch i pozostawiamy do kolejnego wyrośnięcia, tym razem na 10 minut.
- Wkładamy keksówkę do piekarnika nagrzanego do 190 stopni. Pieczemy przez godzinę. W międzyczasie wierzch chleba zwilżamy wodą za pomocą pędzelka.
- Upieczony chleb studzimy na kratce
Jeśli nie zjemy całego bochenka naraz (a to będzie trudne!) to powinniśmy przechowywać pieczywo w szczelnie zamkniętym pojemniku.