Gotowanie ziemniaków to czynność, którą większość z nas wykonuje niemal automatycznie, często kierując się naukami wyniesionymi z domu. Jednak niewielu z nas zastanawia się, dlaczego wkładamy ziemniaki do garnka w taki, a nie inny sposób. Sprawdź, jak gotować ziemniaki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak gotować ziemniaki? W całości czy pokrojone?
Gotowanie ziemniaków w całości to metoda, która pozwala nie tylko na zachowanie wartości odżywczych, ale także na uzyskanie dobrego smaku. Ziemniaki gotowane w mundurkach są bardzo zdrowe, gdyż to właśnie pod skórką kryje się najwięcej witamin.
Jeśli planujesz podanie ziemniaków jako dodatku do obiadu lub do sałatki, rozważ gotowanie ich bez krojenia. Proces ten zapobiega rozgotowaniu i utracie kształtu, co jest szczególnie istotne w przypadku sałatek ziemniaczanych. Ziemniaki gotowane w całości są także mniej podatne na rozpadanie się, co ułatwia przygotowanie wizualnie atrakcyjnych potraw.
Jednym ze sposobów gotowania ziemniaków jest gotowanie pokrojonych bulw. Ta metoda sprawdza się zwłaszcza kiedy spieszymy się z przygotowaniem obiadu. Czy jednak to najlepsza opcja? Krojenie ziemniaków na mniejsze kawałki z pewnością skraca czas gotowania. Dzięki temu można szybko przygotować posiłek, a równe kawałki gwarantują, że wszystkie ugotują się równomiernie.
Jednak krojenie ma swoje wady. Przede wszystkim zwiększa się powierzchnia, przez którą ziemniaki tracą witaminy i minerały do wody. Ziemniaki pokrojone mogą także łatwiej się rozgotować, tracąc swoją jędrność i smak. Dlatego, jeśli czas nie jest priorytetem, warto zastanowić się nad gotowaniem ich w całości.
Co zrobić, by ugotować idealne ziemniaki?
Gotowanie ziemniaków to także sztuka, w której można wykorzystać różne kulinarne triki, by poprawić smak i wygląd tego popularnego warzywa. Jednym z takich trików jest dodanie soku z cytryny do wody, w której gotujemy ziemniaki. Ten prosty zabieg nie tylko podkreśla smak, nadając ziemniakom lekkiej kwasowości, ale również sprawia, że wyglądają one bardziej apetycznie, nie ciemniejąc podczas gotowania.
Czytaj też: Dodaj szczyptę do puree. Smak cię zachwyci
Oprócz tego można eksperymentować z dodawaniem różnych przypraw i dodatków do wody, aby wzbogacić smak ziemniaków. Pamiętaj też, aby ziemniaki gotować w lekko osolonej wodzie – nie tylko dla smaku, ale również, by ograniczyć utratę witaminy C, która jest bardziej stabilna w solonym środowisku.
W jakiej wodzie gotować ziemniaki?
Tradycyjna metoda gotowania ziemniaków polega na wrzuceniu ich do zimnej wody. Ten sposób jest powszechnie stosowany, ponieważ wydaje się bardziej intuicyjny — ziemniaki ogrzewają się równomiernie i zazwyczaj nie pękają. Niestety, istnieje tu pewne ryzyko: w miarę jak temperatura wody rośnie, wiele cennych składników odżywczych przenika do wody, co zmniejsza ich ilość w samych warzywach.
Gotowanie w zimnej wodzie może prowadzić do utraty aż 66 proc. witaminy C. Jednak dla osób, które chcą uzyskać szczególnie miękką konsystencję ziemniaków, ta metoda może okazać się idealna. Warzywa gotowane od zimnej wody mogą być bardziej mączyste.
Czytaj też: Ugotuj buraki w ten sposób, a nie stracą koloru
Innym sposobem jest wrzucanie ziemniaków do wrzątku. Głównym powodem stosowania tej metody jest zachowanie większej ilości składników odżywczych w ziemniakach. Gdy wrzucamy ziemniaki bezpośrednio do wrzątku, zmniejszamy ryzyko, że wartościowe witaminy i minerały zostaną wypłukane do wody.
Takie podejście nie tylko oszczędza czas, gdyż gotowanie w gorącej wodzie jest szybciej, ale też zapewnia, że ziemniaki będą miały lepszą konsystencję i smak. Ich wnętrze pozostaje bowiem zwarte, co jest szczególnie istotne, jeśli chcemy zachować kształt i jędrność warzyw, np. do ziemniaków serwowanych obok obiadu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.