Gotowanie jajek, choć wydaje się proste, może sprawić trudność osobom, które dopiero zaczynają swoją kulinarną przygodę. Dla jajek na miękko kluczowe jest dokładne kontrolowanie czasu. Rekomenduje się gotowanie ich przez 3 do 5 minut w zależności od wielkości jajka. Krótszy czas pozwala uzyskać płynne żółtko idealne do maczania chleba, zaś dłuższy czas sprawi, że białko będzie miało odpowiednią konsystencję.
Z kolei jajka na twardo, powszechnie używane na kanapkach czy w sałatkach, wymagają nieco więcej cierpliwości. Aby uzyskać idealne białko bez zielonkawego pierścienia wokół żółtka, należy je gotować przez 8 do 10 minut.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Po ugotowaniu jajek wiele osób ma problem z ich szybkim obraniem bez uszkadzania jajka. Często skorupka przykleja się do jajka, przez co podczas obierania odrywa jego kawałki. W ten sposób obrane jajko traci swój ładny wygląd. Dlaczego jajko źle się obiera? Przyczyną tego jest najczęściej świeżość jajka. Im świeższe jajko, tym trudniej je obrać ze względu na niższe pH, co wpływa na silniejsze przywieranie białka do skorupki. Starsze jajka, które mają pH bardziej zasadowe z powodu uwalniania dwutlenku węgla przez mikrouszkodzenia na skorupce, obierają się dużo łatwiej. To właśnie pH odpowiada za ten uciążliwy proces.
Jak obrać jajka na twardo?
Najczęściej spotykaną metodą jest rozbijanie skorupki i delikatne jej zdejmowanie. Wielu z nas sięga też po łyżkę lub nożyk do ułatwienia sobie tej pracy. Niestety, bez dodatkowych trików może to być czasochłonne.
Jak ułatwić sobie obieranie jajek? Zanurzenie jajek w lodowatej wodzie pozwala na łatwiejsze obieranie, dzięki szybkiemu schłodzeniu i zatrzymaniu procesu gotowania. Dzięki temu białko nie przywiera tak mocno do skorupki, co czyni obieranie dziecinnie prostym.
Innym, mało znanym sposobem, jest dodanie plasterka cytryny, soli lub octu do gotującej się wody, w której zanurzone są jajka. Te dodatki sprawią, że skorupkę będzie łatwiej zdjąć.
Warto także zaraz po ugotowaniu przełożyć jajka do miski z wodą i lodem. To nie tylko przerywa proces gotowania, ale i ułatwia schłodzenie jajek, co sprawia, że skorupka bardzo łatwo schodzi z jajka.
Możesz również wykorzystać ten genialny patent. Ugotowane jajko włóż do słoika, zalej zimną wodą, zakręć wieczko i zacznij energicznie potrząsać. Skorupka jajka odejdzie sama. Obejrzyj poniższy film.
Warto eksperymentować z różnymi metodami, aż znajdziemy tę, która najbardziej nam odpowiada, pamiętając, że dobór odpowiedniej metody zwiększa przyjemność z gotowania i jedzenia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.