Mistrz Wojciech Modest Amaro to jednak ma sposób na wszystko. Nawet na nielubianego przez siebie karpia. "Zalecam eksperyment: jeśli ktoś chce robić karpia w galarecie, niech moczy rodzynki - przez kilka godzin - w soku z ogórków. To prosty zabieg, ale warty spróbowania w domu. Ta świeżość ogórka w połączeniu z rybą wyniesie to danie na zupełnie inne wyżyny" - mówił dziennikarzom RMF.
Jeśli na twoim wigilijnym stole nie może zabraknąć karpia w galarecie, sprawdź sekretny trik mistrza. Taki prosty, a odmieni całą potrawę!
Co należy zrobić? Wystarczy przygotować karpia w galarecie. A oprócz tego... namoczyć rodzynki w soku z ogórków - tak jak radzi restaurator. Oto przykładowy przepis na karpia w galarecie z wykorzystaniem tego niezwykłego patentu.
Karp w galarecie. Składniki:
- 1 karp około 1,5 kg
- 1 marchewka
- 1 pietruszka
- 1 cebula
- kawałeczek selera
- 3 listki laurowe
- 5 ziarenek ziela angielskiego
- 3 łyżki żelatyny
- sól i zmielony pieprz
- sok z cytryny
Czytaj też: One zdecydowanie nie są fit. Ale jakie pyszne! Przepis na ciastka z masłem orzechowym i preclami
Karp w galarecie. Wykonanie:
- Karpia sprawić, tułów oskrobać z łusek, odciąć łeb, usunąć wnętrzności, płetwy i ogon zostawić. Oczyszczoną rybę dokładnie opłukać w środku i na zewnątrz, osuszyć i pokroić w poprzek na około 4 cm dzwonka, lekko posolić.
- Do płaskiego rondla włożyć oskrobaną, umytą marchewkę, pietruszkę, cebulę, selera, liście laurowe, ziele, po szczypcie soli i pieprzu. Zalać 2 litrami wody i zagotować. Gotować około 20 minut.
- Dodać dzwonka karpia i gotować na minimalnym ogniu przez około 20 minut do miękkości ryby. Wyjąć ją delikatnie łyżką cedzakową i po lekkim ostudzeniu usunąć ości. Wywar odcedzić na gęstym sicie (najlepiej dodatkowo wyłożonym gazą) i odparować do 1 litra. Doprawić do smaku solą i pieprzem.
- Żelatynę namoczyć w kubeczku w 3 łyżkach zimnej przegotowanej wody, a po jej rozpuszczeniu dodać do ciepłego wywaru, wymieszać. Dodać sok z cytryny (około 2 łyżeczki lub do smaku), wystudzić.
- Na półmisek wylać około 1/3 ilości wywaru, wstawić do lodówki. Po zastygnięciu wywaru ułożyć karpia nadając mu odpowiedni kształt ryby.
- Następnie wylać kolejną porcję wywaru (około 1/3), schłodzić do zastygnięcia. Ozdobić groszkiem, rodzynkami i pokrojoną na plasterki marchewką oraz natką pietruszki.
- Delikatnie pokryć resztą wywaru i wstawić do lodówki do całkowitego zastygnięcia.
Nasza propozycja: Jeśli chcesz wykorzystać trik mistrza, możesz po rozpuszczeniu żelatyny i dodaniu soku z cytryny dodać również namoczonych w soku z ogórków rodzynek. Tak przygotowany wywar zupełnie zmieni smak galarety i doda karpiowi tego, czego mu, zdaniem niektórych osób, brakuje. Wystarczy dosłownie garść rodzynek namoczona w ok. 0,5 l soku z ogórków.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.