Plastik jest wszechobecny, a jeszcze częściej mamy do czynienia z jego podstępną odmianą, czyli mikro plastikiem. Pojawia się on w opakowaniach, żywności w nie zapakowanej a nawet...torebkach z herbatą.
Wiele osób działa w tej chwili w stylu zero-waste i zachęca do tego też innych. Internauci prześcigają się w sposobach na ponowne wykorzystywanie szkodliwych dla środowiska butelek plastikowych. Bo skoro siatki można ponownie wykorzystywać - czemu nie robić tego z butelkami?
Jednym ze sposobów na ponowne użycie butelek jest kiszenie w nich ogórków. Ale, jak przestrzegają eksperci, bynajmniej nie jest to dobry sposób. I nie chodzi tutaj jedynie o możliwość zmieszania wody do ogórków z kropelkami po napoju.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Badania pokazują, że substancje z plastikowych butelek migrują do przechowywanych w nich napojów. Ilość migrujących substancji zależna jest od wielu czynników, m.in.: czasu kontaktu, temperatury, działania promieni słonecznych czy składu napoju. Mniej składników migruje jeśli w butelce przechowywana jest woda, więcej gdy będzie to kwaśny sok pomarańczowy lub gazowany napój. A co to za substancje, które mogą migrować? Antymon, ftalany oraz inne substancje endokrynnie czynne. Czy ilości migrujących substancji są dla nas zagrożeniem? Moim zdaniem tak, bo nawet jeśli nie będziemy zjadać tych ogórków w takich ilościach, które dostarczyłyby dużych ilości tych substancji to pamiętajmy, że ogórki z butelek PET to nie jedyne ich źródło - czytamy na profilu chemiczki Sylwi Panek na Instagramie.
Antymon i ftalan w przypadku spożycia mogą mieć duży wpływ na naszą gospodarkę hormonalną.
Plastikowej butelki nie jesteśmy też w stanie odpowiednio wyparzyć, a do przygotowania ogórków kiszonych potrzebne jest nam sterylne naczynie.
Czytaj także: Lubisz parmezan? Lepiej przeczytaj ten tekst
Plastik nie, kiszonki - tak!
O ile z butelki plastikowej powinniśmy zrezygnować bez specjalnego zastanowienia, o tyle nie powinniśmy tego robić z kiszonkami, a w tym przypadku - ogórkami kiszonymi. Są bogate w dobroczynne bakterie, które poprawiają funkcjonowanie naszego organizmu, mają właściwości probiotyczne. Pełne są witamin z grupy B, witaminy A, C, E i K.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.