Katarzyna Bosacka od wielu lat dzieli się swoją wiedzą i miłością do gotowania z widzami programów "Wiem, co jem i wiem, co kupuję", "MądrzeJemy" i "MądrzeGotujemy". Jest też autorką wielu książek dla kobiet i prężnie działa w mediach społecznościowych.
Jeśli nie wiesz, jak przyrządzić pyszny, a zarazem tani obiad, warto skorzystać z przepisu na kotlety mielone z kalafiorem, przyrządzone według pomysłu Katarzyny Bosackiej.
Wybierasz się na zakupy? A może sprawdzasz, co możesz ugotować, bazując na produktach, które masz już w lodówce?
Oto składniki, których będziesz potrzebować, żeby wykonać soczyste i tanie kotlety mielone z kalafiorem według Katarzyny Bosackiej:
- średniej wielkości kalafior
- 300 g mięsa wieprzowego mielonego (może być także z indyka)
- jajko
- duża cebula
- ząbek czosnku
- szklanka groszku mrożonego
- ½ kg ziemniaków
- 250 g kapusty kiszonej
- 300 g marchewki
- 1/2 szklanki bułki tartej
- łyżeczka masła
- łyżka oleju rzepakowego
- łyżka posiekanej natki pietruszki
- 2 łyżki szczypiorku
- przyprawy: majeranek, szczypta gałki muszkatołowej, pieprzu i soli do smaku
Kotlety mielone z kalafiorem według Katarzyny Bosackiej — sposób przyrządzania:
- Kotlety przygotowujemy z ugotowanego kalafiora. Najpierw dzielimy go na małe różyczki i gotujemy do miękkości, następnie odcedzamy i studzimy (ten przepis to także doskonały sposób, by wykorzystać kalafiora z obiadu z poprzedniego dnia).
- Marchewkę obieramy (jeśli trzeba) i kroimy w plasterki, następnie podsmażamy na maśle na złoty kolor, podlewamy wodą i dusimy przez kilka minut. Gdy woda odparuje, dodajemy trochę cukru i karmelizujemy na maśle. Na koniec polewamy sokiem z cytryny.
- Ziemniaki gotujemy w osolonej wodzie, aż będą miękkie. Potem ubijamy na gładkie purée i dodajemy posiekaną drobno kapustę kiszoną.
- Groszek zalewamy wodą w rondelku, gotujemy przez 2-3 minuty.
- Drobno kroimy cebulę, po czym rozgrzewamy olej na patelni i dodajemy cebulę. W kolejnym kroku dodajemy przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku.
- Po ostygnięciu kalafiora blendujemy go na dość gładką masę (powinny pozostać niewielkie grudki). Następnie dodajemy usmażoną cebulę, jajko, majeranek, mięso mielone oraz 4 łyżki bułki tartej. Przyprawiamy wszystko gałką muszkatołową, solą i pieprzem. Wyrabiamy ręcznie (możemy dodać więcej bułki tartej).
- Z powstałej masy formujemy kotlety, następnie obtaczamy je w pozostałej bułce tartej i smażymy na rozgrzanym oleju, aż będą miały złoty kolor.
- Kotlety podajemy z kapustą i marchewką z groszkiem.
To doskonały przepis dla wszystkich mam, które zastanawiają się, w jaki sposób sprytnie przemycić warzywa do obiadu, jeśli dzieci za nimi nie przepadają.