Piotr Ogiński nagranie rozpoczął od postawienia krótkiego pytania. - Dlaczego w sklepie jedno mleko jest przechowywane zwyczajnie na regałach, a drugie w lodówce? - zapytał.
A następnie przystąpił do udzielania odpowiedzi na to pytanie. Zauważył, że mleko UHT (w kartoniku) jest podgrzewane do temperatury 135 stopni na 2-3 sekundy, dzięki czemu może stać na regałach nawet przez kilka miesięcy.
Ale nie ma już tych witamin. Tak naprawdę jest to tylko i wyłącznie biała woda z dodatkiem wapnia. Mleko świeże (w butelce) jest poddawane mikrofiltracji oraz krótkiej pasteryzacji do temperatury 90 stopni, dzięki czemu zabijane są bakterie, ale zachowuje w nienaruszonej postaci białka serwatkowe i mikroelementy. Mleko może być trzymane w lodówce bez otwierania nawet do trzech tygodni - dodał ekspert.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ogiński podkreślił poza tym, że mleko w butelce jest najbliższe temu od krowy. - I można z niego zrobić ser - zauważył.
Natomiast to mleko (w kartonie), to jest tylko i wyłącznie biała woda z dodatkiem wapnia. A więc które mleko wybierasz? - podsumował.
Co znajdziemy w mleku UHT?
Piotr Ogiński uważa, że mleko UHT to jedynie biała woda i wapń. Tymczasem na stronie internetowej kulinarnapolska.org napisano, że w tym mleku zachowane zostaje białko, laktoza i minerały.
Częściowemu zniszczeniu ulegają nieodporne na działanie temperatury witaminy rozpuszczalne w wodzie jak witamina C lub folacyna. Warto dodać, że zawartość witaminy C jest w mleku krowim generalnie niewielka. W procesie pasteryzacji straty pozostałych witamin nie przekraczają 10%. Proces ogrzewania mleka metodą UHT zwiększa straty witamin w zakresie 10 do 20% w porównaniu do mleka surowego. Ogrzewanie mleka poza zniszczeniem mikroorganizmów może również powodować inaktywacje niektórych enzymów, a wspomniane wyżej zmiany w zawartości pozostałych składników, mogą razem wywoływać subtelne zmiany pod względem smaku i zapachu - zaznaczono w publikacji Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, którą przytacza kulinarnapolska.org.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.