Pogoda sprzyja grzybom
Majowa pogoda jest wymarzona dla grzybów. Wyższa temperatura sprzyja gatunkom, które zwykle rosną dopiero późnym latem czy też na jesieni.
Gwiazdą wiosennego grzybobrania są smardze. Pamiętajmy jednak, że przed zjedzeniem powinniśmy je obowiązkowo poddać obróbce termicznej. Delikatne i kruche grzyby, po przyrządzeniu mają lekko orzechowy smak.
Warto jednak pamiętać o tym, że są pod częściową ochroną. Jak podaje profil "Leśne WW", smardze można zbierać z terenu ogrodów, z upraw ogrodniczych, ze szkółek leśnych i terenów zieleni. Jednak ten ostatni termin bywa różnorodnie interpretowany.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wszystkie smardze, które znajdują się poza określonymi terenami podlegają ochronie prawnej i nie ma możliwości ich zbierania.
W lasach znajdziecie teraz także podgrzybki brunatne, borowiki, boczniaki, bajecznie wyglądające czarki austriackie, gąsienice wiosenne, pieczarki łąkowe, szyszkówki świerkowe, żagiew łuskowata i żółciak siarkowy.
Zasady bezpiecznego grzybobrania
Przy tej okazji warto przypomnieć o podstawowych zasadach, jakie powinniśmy przestrzegać, aby nasze grzybobranie było bezpieczne.
Przede wszystkim zbierajmy jedynie te grzyby, których jesteśmy absolutnie pewni. Powinny to być wyrośnięte egzemplarze, które nie rosną w rowach czy na skraju drogi - grzyby wchłaniają zanieczyszczenia ze swojego otoczenia!
Na grzybobranie powinniśmy się też wybrać wyposażeni w koszyki, lub też pojemniki przepuszczające powietrze. Foliówki to bardzo zły pomysł, gdyż grzyby mogą się w nich zepsuć, co możemy przypłacić zatruciem.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.