Pszenny chleb ma w sobie dużo mniej błonnika pokarmowego i składników mineralnych, ponieważ zostały one usunięte podczas obróbki ziarna. Najmniej cennych elementów zawiera biały chleb w plastikowym opakowaniu. Jeżeli nie wyobrażasz sobie śniadania bez pieczywa, lepiej sięgnij po produkt pełnoziarnisty.
W chlebie z supermarketu znajdziemy sporo soli, a jej nadmiar w diecie przyczynia się m.in. do rozwoju osteoporozy, kamicy nerkowej i raka żołądka. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzienna dawka soli nie powinna przekraczać 5 gramów.
Poza chlebem w śniadaniu często pojawia się szynka i ser, a te produkty również zawierają sól. Taki zestaw prawie w całości uzupełni ilość sodu, której potrzebuje nasz organizm w ciągu dnia. Jeżeli nie chcesz rezygnować z jedzenia na śniadanie, lepiej wybierz produkt z pełnego ziarna i żywność o znikomej zawartości soli.
Pamiętajmy, że regularne spożywanie pszennego chleba funduje nam również dodatkowe kilogramy. W tego typu wyrobach piekarniczych znajdziemy dużą ilość węglowodanów prostych, cukru rafinowanego, soli i konserwantów. Po zjedzeniu białego chleba następuje nagły wzrost stężenia glukozy w organizmie, co powoduje odkładanie się tłuszczu.
Deficyt niezbędnych dla organizmu składników odżywczych w białym chlebie sprawia, że godzinę po śniadaniu znowu czujemy się głodni. Dlatego lepiej wybrać chleb pełnoziarnisty, który pozostawia uczucie sytości na dłuższy czas.
Osoby wrażliwe na gluten powinny ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z białego pieczywa. Spożywanie pszennego chleba przy nietolerancji glutenu, może wywołać biegunkę, wymioty, wodnisty katar, zmiany skórne, wstrząs anafilaktyczny lub skurcz oskrzeli.
Nadmiar białego pieczywa nawet w diecie osób zdrowych zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2, chorób serca i nadciśnienia. Warto o tym pamiętać podczas przygotowywania śniadania.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.