Rady na to, jak uniknąć suchego efektu, zdradziła babcia Zosia spod Brodnicy. Jak mówi, ważne są tutaj zarówno jajka, jak i masowanie.
Po pierwsze - do pasztetu powinniśmy dodawać osobno żółtka i osobno białka. Poza tym pasztet należy porządnie zbić, czyli właśnie "masować". Do tego warto zwrócić uwagę na mięso - pasztet wyjdzie smaczniejszy, jeśli sięgniecie nie tylko po kurczaka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Zostało ci mięso z rosołu? Tak możesz je wykorzystać
Przepis na drobiowy pasztet babci Zosi - składniki:
- 4 ćwiartki kurczaka,
- 2 golonki indyka,
- 1 kg piersi kaczki ze skórą lub piersi z kurczaka,
- 300 g wątróbek z indyka lub kurczaka,
- 3 marchewki,
- 4 duże jajka,
- lubczyk,
- do przyprawienia: sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe, gałka muszkatołowa, szczypta kurkumy, szczypta słodkiej i ostrej papryki
Przepis na drobiowy pasztet babci Zosi - sposób przyrządzenia:
- Mięso oczyść i włóż do garnka (oprócz wątróbki). Zalej zimną wodą tak, by zakrywała mięso na 3 palce, dodaj obrane marchewki oraz przyprawy - 5 listków laurowych i 8 kulek ziela. Możesz dołożyć także kilka ząbków czosnku w łupince, ale nie jest to konieczne.
- Wstaw na niewielki ogień i gotuj całość dość długo - aż mięso będzie zupełnie miękkie. Po tym czasie usuń przyprawy i dodaj oczyszczoną wątróbkę. Gotuj przez 15 minut, następnie dodaj płaską łyżkę soli i gotuj przez kolejne 10 minut.
- Za pomocą łyżki cedzakowej wyłóż mięso i marchewkę, następnie dokładnie oddziel mięso od kości i chrząstek. Większe kawałki takie jak piersi pokrój na mniejsze części. Mięso zmiel w maszynce o małych oczkach przynajmniej 2 razy. Zmiel także marchewkę.
- Zmielone mięso przełóż do miski, dodaj żółtka oraz przyprawy do smaku. Zacznij masować pasztet, wklepując powietrze do środka. Jeśli uważasz, że pasztet jest zbyt suchy - dolej odpowiednią ilość wywaru, w którym gotowało się mięso - 2 szklanki to optymalna ilość, ale musisz dodawać go na wyczucie. Dla smaku możesz dodać także odrobinę rumu, ale nie jest to konieczne.
- Białka ubij na sztywną pianę. Kiedy masa na pasztet będzie już odpowiednio wyrobiona, dodaj pianę z białek i delikatnie ją wmasuj w całość, uważając, by nie uszkodzić jej delikatnej struktury.
- Przygotuj formy do pieczenia (keksówki) i nasmaruj je masłem i oprósz bułką tartą w środku. Następnie przełóż do nich masę na pasztet i wyrównaj wierzch. Włóż do piekarnika nagrzanego do 190 stopni i piecz go przez 1,5 godziny. Rada: pasztet możesz upiec w kąpieli wodnej - na dno piekarnika połóż naczynie żaroodporne wypełnione wodą. Dzięki unoszącej się parze pasztet nie wysuszy się podczas pieczenia. Po upływie 1,5 godziny otwórz piekarnik i pozostaw w nim pasztet do całkowitego ostygnięcia.
i gotowe! Tak przyrządzony pasztet będzie smakował wyśmienicie w towarzystwie żurawiny bądź świeżego chleba z chrupiącą skórką.
Czytaj także: Pyzy Roberta Makłowicza. Sekretem jest masło