Polską jest liderem w produkcji tych wyjątkowych grzybów. Rosnąca popularność diet roślinnych sprzyja pieczarkom, które mają szanse stać się gwiazdą każdej kuchni. Zmiana kulinarnych nawyków nie musi oznaczać całkowitego wykluczenia mięsa z diety, lecz raczej skupienie uwagi na wartościowych produktach takich jak warzywa, owoce i właśnie grzyby. Dzięki pomysłowości i kulinarnej wyobraźni, z pieczarek można wyczarować prawdziwie królewskie dania.
Pieczarki - wartości odżywcze i walory smakowe
Pieczarki mają wyjątkowy smak, który przyciąga zarówno smakoszy mięsa, jak i wegetarian. Ich chrupkość, orzechowo-cytrusowy aromat oraz smak umami sprawiają, że są one idealnym zamiennikiem mięsa w wielu potrawach. Dodatkowo obecność beta-glukanu wspiera układ krążenia, reguluje poziom cukru we krwi i dba o zdrowie jelit.
Pieczarki są niskokaloryczne i bogate w białko, co czyni je świetnym wyborem dla osób dbających o zdrowie. Są również źródłem witamin z grupy B, witaminy D oraz minerałów, takich jak selen, potas i miedź. Spożywanie pieczarek wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego, zdrowie kości i kondycję skóry - zauważa Amadeusz Jachimowicz, przedsiębiorca.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Relatywnie mało znane są zdrowotne aspekty konsumpcji pieczarek - kojarzymy je głównie jako dodatek do mięs - tymczasem okazuje się, że dzięki swojemu aromatowi, intensywnemu smakowi, miłej konsystencji i niewielkiej kaloryczności (zaledwie około 29 kcal na 100 g) mogą stanowić one istotny element zbilansowanej diety. Inne wrażenie dają cienko pokrojone plasterki wrzucone na sam koniec do zupy - dające lekki - orzechowy i świeży aromat, a inne grubsze plastry mocno obsmażone na rozgrzanym tłuszczu do pięknej złocistej barwy - dodaje Grzegorz Łapanowski.
Czytaj także: Pij, nie żałuj sobie. Zmniejsza ryzyko miażdżycy i udaru
Dzięki temu, że Polska jest jednym z czołowych producentów pieczarek, są one dostępne przez cały rok w niewysokiej cenie. A dzięki temu, że jest to produkt lokalny - możemy być pewni ich świeżości.