Swoim nietypowym przepisem na pierogi ruskie Jan Kuroń podzielił się w filmie na kanale Joanny Przetakiewicz na Instagramie. Razem z projektantką mody rozmawiali o wigilijnych potrawach i pokazali, jak przyrządzić pierogi ruskie z niecodziennym farszem.
Sposób Kuronia zaskakuje
Jan Kuroń ma także swój niezawodny przepis na przygotowanie ciasta na pierogi. Jedni wykorzystują do tego jajka, letnią wodę i olej. Inni wyrabiają je z dodatkiem mąki, wody i soli. Jan Kuroń natomiast do swojego ciasta dodaje roztopione masło i odrobinkę mleka. Po wyrobieniu odstawia na jakiś czas do lodówki. Ciasto przyrządzone w ten sposób jest elastyczne i sprężyste.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sekretnym składnikiem farszu w pierogach Jana Kuronia jest... ser typu lazur. Ten ser z niebieską pleśnią nadaje całemu daniu wyrazistego smaku.
Pierogi ruskie z przepisu Jana Kuronia. Potrzebne składniki
Składniki na ciasto
- 500 g mąki pszennej
- szklanka wrzątku
- 2,5 łyżki masła
- 5 łyżek mleka
- szczypta soli
Składniki na farsz
- 500 g ziemniaków
- duża cebula
- 250 g półtłustego twarogu
- 70 g sera lazur
- sól, pieprz
Czytaj także: Świąteczne pierogi Ewy Wachowicz. Sposobów jest kilka
Pierogi ruskie z przepisu Jana Kuronia. Sposób przygotowania
- Masło rozpuść w rondelku. Przesianą mąkę wsyp do miski, oprósz solą. Dodaj roztopione masło, wrzątek i szybko wyrabiaj łyżką. Następnie wlej mleko i wyrabiaj do uzyskania jednolitego i sprężystego ciasta. Ciasto włóż do lodówki na czas przygotowywania farszu.
- Ziemniaki obierz, pokrój na mniejsze kawałki i ugotuj w osolonej wodzie. Ostudź. Cebulę posiekaj i zeszklij na oleju. Ziemniaki, twaróg i cebulę przepuść przez maszynkę do mięsa. Dodaj starty ser pleśniowy i dopraw do smaku solą i pieprzem.
- Ciasto rozwałkuj na cienki placek, wykrawaj szklanką niewielkie kółka. Na środek każdego kawałka wyłóż niewielką ilość farszu, zlep brzegi. Pierogi wrzucaj na gorącą, osoloną wodę i gotuj około 3-4 minut, do wypłynięcia. Pierogi wyjmij łyżką cedzakową na talerz
I gotowe! Tak przygotowane pierogi serwujemy z masełkiem i zeszkloną na patelni cebulką. Jeśli nie chcesz ich podawać od razu, nie dodawaj masła i cebulki. Poczekaj, aż pierogi całkiem przestygną (może to trwać kilka godzin), zapakuj w siatkę foliową i włóż do zamrażalnika.