Kawa ma liczne zalety, ale sięganie po nią po przebudzeniu, na czczo, nie jest dobrym pomysłem. U niektórych osób wypicie filiżanki może wywołać objawy niepokoju i paniki.
Kawa na pusty żołądek
Niektórzy piją kolejną kawę, bez śniadania, a nadal czują się ospali. Ponadto odczuwają niepokój i zdenerwowanie. Według Frontiers in Psychiatry są dowody na istnienie związku między spożyciem kofeiny a objawami lękowymi.
Naturalnym składnikiem odpowiedzialnym za aktywność człowieka o poranku jest kortyzol – hormon stresu. Tuż po przebudzeniu jego stężenie w organizmie jest wysokie. Wypicie kawy w tej sytuacji dodatkowo nas nie pobudzi.
Co więcej, możemy odczuć spadek energii. U niektórych wypicie kawy na pusty żołądek może prowadzić do zahamowania produkcji serotoniny przez organizm. Ten fakt wpływa na pogorszenie się nastroju, a długiej perspektywie może prowadzić do depresji.
Warto jednak pamiętać, że jak raz na jakiś czas wypijemy kawę na czczo, nie wywołamy negatywnych skutków. Warto zmienić nawyk, jeżeli robimy to regularnie.
Właściwości kawy
Nie od dziś wiadomo, że kawa pozytywne wpływa na nasze zdrowie. Poprawia pamięć i koncentrację, ma właściwości antynowotworowe. Długofalowo kawa, a konkretnie kofeina, teofilina i teobromina, wpływa na zmniejszone ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona i Alzheimera. Dowiedli tego naukowcy z University of Illinois at Chicago (USA). Ich badania wykazały, że początek choroby Parkinsona u osób pijących kawę jest późniejszy (72 lata) niż u osób, które nie spożywały kawy (64 lata) – podaje Poradnik Zdrowie.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!