Ogiński wprowadza widzów do tematu, mówiąc: "Większość Polaków przez całe życie źle gotuje parówki". Ostrzega, że smażenie czy pieczenie parówek to zły pomysł, ponieważ mogą one zawierać substancje takie jak azotany i azotyny. Gdy osiągną temperaturę powyżej 130 stopni Celsjusza, przekształcają się w nitrozoaminy, które są potencjalnie rakotwórcze. Najlepszym sposobem jest więc tradycyjne przygotowywanie parówek w wodzie.
Jak prawidłowo ugotować parówki?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ogiński zaznacza, że parówek nie powinno się również gotować w wysokich temperaturach. Tłumaczy, że to powoduje utratę smaku, a w ekstremalnych przypadkach — może prowadzić do ich pęknięcia. To wpływa więc nie tylko na wygląd, ale także walory smakowe parówek.
Czytaj także: Polacy je uwielbiają. Cierpienie dla jelit i wątroby
Jak poprawnie przygotować ten popularny przysmak, często spożywany na śniadanie? Aby uniknąć tych problemów, kucharz radzi najpierw podgrzać wodę w garnku do 75 stopni Celsjusza i następnie włożyć do niej parówki. Kluczowe jest utrzymanie temperatury pomiędzy 72 a 75 stopni. Parówki są gotowe do spożycia, kiedy ich temperatura wynosi 60 stopni Celsjusza.
Ogiński dodatkowo przypomina, że warto wybierać parówki dobrej jakości, które zawierają minimum 90% mięsa, by cieszyć się ich pełnym smakiem. W przeciwnym razie na nasz talerz może trafić produkt zawierający mniej wartości odżywczych.
Warto także szukać parówek, które mają krótki skład - dzięki temu z pewnością unikniemy produktów, które posiadają dodatki w postaci sztucznych aromatów czy konserwantów. Dobrym wyborem będą także parówki pozbawione fosforanów czy azotanów, a także charakteryzujące się niską zawartością tłuszczu i soli.
Czytaj także: Szybkie danie za grosze! Przepis na parówki po węgiersku
Makłowicz ma swoją wizję na gotowanie parówek
Okazuje się, że inni znani fachowcy w zakresie kulinariów także mają swoje sposoby na gotowanie parówek. Robert Makłowicz, znany kucharz, prezentuje zbliżoną metodę. Pozostawia wodę do wrzenia i wtedy dodaje parówki, zostawiając je na maksymalnie 5 minut w wodzie. Podkreśla również, że należy unikać gotowania parówek, aby nie pękały.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.