Taste Atlas to serwis podróżniczo-kulinarny, który specjalizuje się w kuchni regionalnej. Stworzył go w 2015 roku chorwacki dziennikarz Matija Babić i szybko odniósł sukces, stając się wiarygodnym przewodnikiem po tradycyjnych, regionalnych potrawach i produktach.
W serwisie można znaleźć m.in. zestawienia najlepszych deserów czy dań obiadowych, ale także mniej oczywistych produktów, którymi szczycą się dane miejsca.
W zestawieniu najlepszych miodów regionalnych na świecie znalazły się aż cztery produkty z Polski: miód drahimski, kurpiowski, podkarpacki miód spadziowy oraz miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich. Wszystkie są wpisane na polską listę produktów tradycyjnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polskie miody wśród najlepszych na świecie
Miód drahimski zajął drugie miejsce w kategorii "najlepiej oceniane". Natomiast w kategorii "najpopularniejsze" w pierwszej dziesiątce znalazły się: miód drahimski (7. miejsce), kurpiowski (9. miejsce) i podkarpacki miód spadziowy (10. miejsce).
Pierwsze miejsce w zestawieniu Taste Atlas zajął miód manuka, powstający w Nowej Zelandii i Australii i cieszący się szeregiem właściwości prozdrowotnych. To w tych krajach rośnie leptospermum sztywne, którego nektar, który jest konieczny do produkcji tego miodu.
Taste Atlas opublikował także listę stu najlepszych potraw z całego świata. Znalazły się na niej dwie potrawy z Polski - pierogi na 31. miejscu i żurek na 98. Miejscu. Co ciekawe, w rankingu "najlepszych słodkich ciast świata" polska szarlotka znalazła się na pierwszym miejscu spośród 78 wypieków.