Mniszek lekarski to powszechnie występująca roślina. Zaczyna kwitnąć na wiosnę, a maj to najlepszy moment, by zacząć zbierać jego charakterystyczne żółte kwiaty. Niewielu wie, że oprócz żywego wyglądu, mniszek lekarski ma liczne zastosowania w kuchni, ale też medycynie naturalnej.
Co zrobić z mniszka lekarskiego? Roślina świetnie sprawdzi się w kuchni i z powodzeniem zastąpi kapary czy rukolę. Jego liście i łodygi nadają się do sałatek. Na talerzu możemy też położyć żółte kwiaty słynnej rośliny.
Słynny mniszek zamiast kaparów. To możliwe! Wystarczy zamarynować kwiaty mniszka w soku z cytryny czy limonki, w occie z oliwą czy w solance jak ogórki. Mniszkowe kapary to świetny dodatek do tatara, sałatek, makaronu czy mięs.
Przepis na miód z mniszka lekarskiego
Miód z mniszka lekarskiego. Aby go przygotować potrzebujemy 200 kwiatów mniszka, 2 litry wody, 3 cytryny, 1 kilogram cukru. Po zebraniu mniszka wystawiamy kwiaty na słońce, by pozbyć się potencjalnych nieproszonych gości w środku. Następnie przekładamy je do garnka i zalewamy gorącą wodą.
Taki napar odstawiamy na 3 godziny. Następnie odcedzamy, dodajemy cukier i gotujemy na wolnym ogniu kolejne 3 godziny. Dodajemy sok z cytryny. Mieszkamy, studzimy, rozlewamy do słoików i pasteryzujemy. Gotowe!
To dopiero początek przepisów na przysmaki z mniszka lekarskiego. Można wykonać z niego także napar. Wystarczy zalać roślinę wrzątkiem. Świetnie sprawdzi się też jako herbatka. Wcześniej trzeba kwiaty mniszka lekarskiego ususzyć w suchym i zacienionym miejscu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.