Czerwone mięso
Lekarze i dietetycy z całego świata od dawna ostrzegają przed regularnym sięganiem po wieprzowinę, baraninę czy wołowinę i radzą, żeby zastąpić te produkty chudym mięsem drobiowym. Czerwone mięso (zwłaszcza smażone) jest bogatym źródłem tłuszczów nasyconych, których nadmiar w diecie podnosi poziom złego cholesterolu LDL we krwi. Z kolei zaburzenia lipidowe sprzyjają pojawieniu się zmian miażdżycowych oraz wystąpieniu zawału serca i udaru mózgu. Szczególnie groźne dla naszego zdrowia są przetworzone produkty spożywcze takie jak pasztety, konserwy, parówki i niektóre wędliny.
Fast foody
Uwielbiana przez wiele osób żywność typu fast food jest bardzo smaczna, powszechnie dostępne i łatwa w przygotowaniu. Na tym jednak kończą się zalety frytek, hamburgerów, cheeseburgerów i nuggetsów. Tego rodzaju produkty nie przedstawiają praktycznie żadnych wartości odżywczych, a poza tym są bogate w sól, cukier, puste kalorie oraz szkodliwe tłuszcze trans. Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne przeprowadziło badania, z których wynika, że jednorazowe spożywanie fast foodów w ciągu tygodnia, podnosi ryzyko rozwoju niedokrwiennej choroby serca nawet o 20 proc. To schorzenie może prowadzić do zawału serca, a nawet do przedwczesnego zgonu. Zdaniem ekspertów u klientów fast foodów, którzy bywają w tego typu lokalach przynajmniej 4 razy w tygodniu, prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych incydentów kardiologicznych wzrasta do 80 proc.
Cukier
Nadmierne spożywanie cukru podnosi ryzyko rozwoju nadwagi, otyłości, cukrzycy, próchnicy zębów i stanów zapalnych w naszym organizmie. Jak się okazuje, przyczynia się również do pojawienia się dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego. Pamiętajmy, że tzw. biała śmierć znajduje się nie tylko w naszej cukiernicy, ale także w ciastkach, batonikach, różnego rodzaju deserach i gotowych wyrobach piekarniczych. Nierzadko zawierają one również tłuszcze trans oraz tańszy zamiennik cukru, jakim jest syrop glukozowo-fruktozowy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.