W tej chwili gołąbki serwuje się najczęściej w towarzystwie sosu pomidorowego. Bywa, że niektórzy zamiast niego dodają sos grzybowy, czasami też zapieka się je z serem. Gołąbki są popularne jako samodzielne danie, choć niektórzy dodają do nich ziemniaki czy też pieczywo. Pojawiły się też różne wariacje - gołąbki bez zawijania czy też gołąbki warzywne dla wegetarian. Jednak jeszcze inną, nieznaną przez wielu z nas wariacją, jest pierwotny przepis na gołąbki. Zamiast ryżu używano w nim...namoczonej w mleku bułki! Miała taką samą funkcję, jak ryż - sprawiała, że masa była spójna, dzięki czemu łatwo było ją serwować w otuleniu kapuścianych liści.
Przepis na gołąbki jak z okresu międzywojennego - składniki:
- główka białej kapusty (jeśli nie masz białej kapusty, to możesz użyć włoskiej),
- pół kilograma mięsa mielonego,
- cebula,
- czerstwa bułka,
- jedno jajko rozm. L,
- 3/4 szklanki mleka,
- przyprawy: sól, pieprz, majeranek, papryka,
- olej do smażenia.
Przepis na gołąbki jak z okresu międzywojennego - sposób przygotowania:
- Bułkę namocz w mleku i odstaw. Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę. Wrzuć na rozgrzany tłuszcz i zeszklij z odrobiną soli.
- Surowe mięso mielone połącz z podsmażoną cebulką. Dodaj do niego jajko oraz namoczoną i lekko odciśniętą bułkę. Dopraw do smaku solą, pieprzem oraz papryką, możesz dodać także odrobinę majeranku. Farsz dokładnie wymieszaj.
- Kapustę sparz. Gdy zmięknie, wyciągnij ją z wrzątku i delikatnie odrywaj liście, aby się nie porwały. Na każdy liść nakładaj niewielkie porcje farszu, a następnie zwijaj w ciasne ruloniki.
- Dno dużego garnka wyłóż pozostałymi liśćmi kapusty. Warstwowo układaj surowe gołąbki, a następnie zalej je osoloną wodą lub warzywnym bulionem i gotuj przez około czterdzieści minut. Potrawa będzie gotowa do podania, gdy kapusta zmięknie.
I gotowe! Gołąbki serwuj z ulubionym sosem.
Czytaj także: Kociołek węgierski. Sycące danie w jednym garnku