Grzegorz Łapanowski w swoim menu nie rezygnuje z mięsa, ale znacznie je ogranicza. Swoim fanom radzi z jakich produktów korzystać jak najrzadziej, żeby żywić się w sposób dobry dla naszej planety. Okazuje się, że można to zrobić nawet w przypadku przygotowywania pączków, które kojarzą się nam z tłustym tradycyjnym wypiekiem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przepis na pączki Grzegorz Łapanowski zawdzięcza w dużej mierze babci swojej małżonki. Babcia Jadzia przygotowuje je tradycyjnie: na jajach, maśle, mleku i smalcu. Jednak jak przekonują państwo Łapanowscy - w wersji wegańskiej są równie pyszne.
Czytaj także: Piernik bez miksera. Przepis na ostatnią chwilę
Wegańskie pączki świąteczne Grzegorza i Magdy Łapanowskich - składniki:
Składniki na nadzienie:
- 1 puszka mleka kokosowego
- 2/3 szklanki mleka roślinnego (innego niż kokosowe)
- 3 łyżki mąki ziemniaczanej
- 2 łyżki cukru
- ziarenka z 1 laski wanilii (opcjonalnie)
- pół słoiczka dżemu porzeczkowego
Składniki na ciasto:
- 340 ml mleka sojowego
- 45 g świeżych drożdży
- 90 g cukru (plus cukier puder do dekoracji)
- 500 g przesianej mąki
- skórka z 1 cytryny
- ziarenka z 1 laski wanilii
- 30 ml likieru pomarańczowego
- szczypta soli 60 g rafinowanego oleju kokosowego roztopionego i ostudzonego
- do smażenia: olej rzepakowy i olej rafinowany kokosowy w proporcjach 2:3
Wegańskie pączki świąteczne Grzegorza i Magdy Łapanowskich - sposób przyrządzenia:
- Na pierwszy ogień idzie nadzienie. Zagotuj mleko kokosowe z cukrem i wanilią. Połącz mleko roślinne z mąką i wlewaj do gotującego się mleka kokosowego, mieszaj trzepaczką. Po 1 min gotowania wystudź, przykryj i włóż do lodówki na 2 godz. Gotowy budyń dwoma ruchami łyżki połącz z dżemem porzeczkowym, następnie przełóż go do worka cukierniczego z cienką końcówką (nadzienie powinno mieć"marmurkową" strukturę)
- Delikatnie podgrzej mleko, dodaj drożdże, łyżkę cukru i 200 g mąki. Po wymieszaniu trzepaczką przykryj i odstaw w ciepłe miejsce na 20 min, aby zaczyn podwoił swoją objętość.
- Wyrośnięty zaczyn wyrabiaj z pozostałymi składnikami (poza olejem kokosowym) 15 min mikserem. Olej kokosowy wlej stopniowo na koniec, cały czas miksując. Gotowe ciasto powinno być elastyczne, o gładkiej strukturze, a dzieża czysta, bez resztek na ściankach. Posyp ciasto cienką warstwą mąki, przykryj i odstaw na 1 godz., aż podwoi objętość.
- Wyrośnięte ciasto rozwałkuj na blacie posypanym mąką do grubości 3 cm i przy pomocy obręczy (lub szklanki) wytnij z niego krążki. Ułóż je na tacy wyłożonej papierem do pieczenia, przykryj szczelnie folią spożywczą, aby nie wysychały i odstaw w ciepłe miejsce na 20 min.
- Rozgrzej w szerokim garnku tłuszcz. Smaż pączki partiami, przykrywając pokrywką na pierwszą minutę smażenia. Gdy zrumienią się z jednej strony, przekręć je na drugą i smaż na złoto (ok. 2 min). Aby sprawdzić, czy nie są surowe w środku, wbij zdecydowanym ruchem długi drewniany patyczek, jeśli jest suchy – są gotowe. Wyciągaj je na ręcznik papierowy i jeszcze ciepłe obtaczaj dokładnie w cukrze. Po usmażeniu połowy zrób przerwę i nadziej pączki nadzieniem – łatwiej to zrobić, gdy są jeszcze ciepłe
i gotowe! Z powyższych składników powinniście otrzymać 15 pączków. Ich przygotowanie, w zależności od tego jak sprawni jesteście w kuchni, powinno zająć koło 2,5h.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.