Orzechy włoskie dojrzewają pod koniec września, a najlepszym czasem na ich zbiory jest właśnie październik. Te smaczne i wartościowe orzechy są podstawą wielu dań w polskiej kuchni – od sałatek, przez ciasta, aż po zdrowe przekąski. Ich jedyną wadą jest twarda, gruba skorupka, która może odstraszać wiele osób od ich spożywania.
Jakie wartości mają orzechy włoskie?
Orzechy włoskie cieszą się dużą popularnością nie tylko ze względu na swój smak, ale i właściwości prozdrowotne. Są bogatym źródłem witaminy E, magnezu, potasu oraz przeciwutleniaczy. Te składniki pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu, wspierają pracę układu sercowo-naczyniowego oraz wspomagają zdrowie mózgu. Regularne spożywanie orzechów włoskich może również zmniejszać ryzyko zawału serca i udaru mózgu.
Czytaj też: Pogromcy zatorów. Rozbijają blaszki miażdżycowe
Orzechy włoskie są także doskonałym źródłem kwasów omega-3, które wspierają pracę serca oraz poprawiają pamięć i koncentrację. Dzięki tym właściwościom, są one idealnym składnikiem diety osób starszych. Warto również wspomnieć, że suszone orzechy włoskie zachowują większość swoich wartości odżywczych, dlatego odpowiednie przygotowanie ich do suszenia jest kluczowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak suszyć orzechy włoskie?
Jednym z najprostszych i najbardziej efektywnych jest użycie piekarnika. Przed rozpoczęciem suszenia, orzechy należy obrać ze skorupek. Oczyszczone orzechy umieszczamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piekarnik należy nagrzać do 50-60 stopni Celsjusza i suszyć orzechy około 3 godziny, co jakiś czas je przewracając, aby równomiernie wyschły.
Jeśli posiadacie suszarkę do owoców i warzyw, możecie wykorzystać ją także do suszenia orzechów. Po rozłożeniu ich na sitkach suszarki zostaw je do suszenia na kilka godzin. Czas suszenia zależy od ilości orzechów, ich wilgotności a także wilgotności otoczenia.
Jak przechowywać suszone orzechy włoskie?
Orzechy włoskie po suszeniu przechowuj w szczelnych pojemnikach, aby zapobiec dostępowi wilgoci i zachować ich świeżość. Idealnym miejscem do ich przechowywania jest chłodne i ciemne miejsce, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Dlatego też najlepiej przechowywać je w spiżarni lub szafce kuchennej.
Orzechy włoskie mogą być przechowywane przez kilka miesięcy, jednak warto co jakiś czas sprawdzać ich stan, aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu świadczącego o zepsuciu. Mimo że suszone orzechy mają dłuższy termin przydatności niż świeże, warto spożywać je na bieżąco, aby cieszyć się ich najlepszym smakiem i walorami zdrowotnymi.
O czym pamiętać podczas suszenia orzechów?
Podczas suszenia orzechów warto pamiętać o podstawowych zasadach. Przede wszystkim, należy suszyć orzechy w odpowiedniej temperaturze, aby nie straciły swoich wartości odżywczych. Nie należy również przekraczać czasu suszenia, gdyż może to prowadzić do ich przesuszenia i utraty smaku.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.